Кефір здавна вважається дієтичним продуктом, але чи всім і завжди він показаний? Про це розповідає Faq-qa.
Кефір — це один з найкорисніших продуктів для тих, хто страждає від проблем із травленням та запорів. Він швидко всмоктується та допомагає засвоєнню іншої їжі, знижуючи ризик запальних захворювань кишківника, раку та геморою.
У кефірі містяться пробіотики — корисні речовини, що нормалізують мікрофлору кишківника. Це також корисно для тих, хто сидить на дієті або стежить за вагою. Завдяки пробіотикам при тривалому вживанні кефіру знизиться рівень холестерину в крові та зміцняться судини.
Пити кефір можна у будь-яку пору доби, зокрема на ніч: кефір — це легкозасвоювана білково-жирова суміш, тому він може притупити почуття голоду; калорій у ньому мало — це може сприяти кращому контролю ваги.
Однак фахівці радять не налягати на кефір, а нормою його споживання називають максимум дві склянки на день (не більше 400 мл на добу).
Кефір заборонений при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, а також при гіперацидному гастриті чи панкреатиті. Кефір протипоказаний дітям до семи місяців
Також не можна пити багато кефіру людям із хворобами серця та судин — через високий вміст молочних білків та жирів. До речі, багато дієтологів не рекомендують сидіти на кефірній дієті через високий вміст жирів. З іншого боку, знежирений кефір — продукт безглуздий.
Також ми розповідали про вегетаріанську версію кісткового бульйону: як приготувати.