Вверх
Дать отзыв

Чому атеросклероз може розвинутися рано та як його виявити

80 % випадків раптової коронарної смерті пов'язані з атеросклерозом.

2 мин на прочтение10 Ноября 2021, 07:35
Поделиться:

Білоруський лікар Андрій Біловешкін, к. м. н., автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров’я, розповідає про те, що атеросклеротичне ураження судин починається рано в житті, але прогресує з різною швидкістю.

«У багатьох спостерігається прискорений атеросклероз, клінічно значущий вже молодому віці. Більше того, типові фактори ризику не завжди передбачають його. Адже 80 % випадків раптової коронарної смерті пов'язані з атеросклерозом», — говорить лікар.

Він розповідає про дослідження PDAY, яке вивчало аутопсії майже 3000 людей у ​​віці 15–34 років. 13 % обстежених виявились із вираженим атеросклерозом (включаючи нестабільні бляшки). Виявлено ознаки атеросклерозу абдомінальної аорти у 20 % учасників дослідження 15–19 років та 40 % 30–34 років, ураження коронарних артерій у 10 % 15–19 років та 30 % 30–34 років. В іншому дослідженні УЗД показало ознаки коронарного атеросклерозу у 15 % людей молодше 20, 37 % у віці 20–29, 60 % у віці 30-39, 71 % у віці 40–49, 85 % у віці старше 50. При аутопсії загиблих солдат (середній вік 26) коронарний атеросклероз було виявлено у 78%, при цьому звуження просвіту артерій більш ніж на 50 % у 20 % випадків, понад 75 % просвіту — у 9 %.

Серед факторів ризику багато типових: ожиріння, дисліпідемія, гіперглікемія, гіперінсулінемія, гіпертензія, куріння, підвищений гомоцистеїн. Із внутрішньоутробних —  куріння матері, низька вага при народженні, порушення внутрішньоутробного росту. Сімейна гіперхолестеринемія та сімейна історія ранніх серцево-судинних захворювань також є важливим фактором ризику. Варто зазначити, що у багатьох випадках виражений атеросклероз був за відсутності факторів ризику.

«Як бачите, ураження серцево-судинної системи часто виникають досить рано. Тому превентивна діагностика може бути ефективною та корисною. Можна сповільнити і навіть звернути назад процес атеросклерозу. Навіть якщо у вас є бляшки, то важливо визначити, стабільні вони чи нестабільні (томографія, ізотопи тощо). Нестабільні бляшки набагато небезпечніші. Якщо ми заговорили про бляшки, то ось цікаве спостереження: морепродукти роблять атеросклеротичні бляшки більш стабільними», — розповідає Андрій Біловешкін.

Він радить проконсультуватися з кардіологом та зробити мінімум:

 • УЗД великих судин шиї з вимірюванням товщини комплексу інтима-медіа,
 • ЕхоКГ,
 • ЕКГ,
 • ліпідний профіль,
 • аналіз на аполіпопротеїни,
 • аналіз на С-реактивний білок,
 • аналіз на гомоцистеїн,
 • аналіз на глікований гемоглобін,
 • аналіз на гомоцистеїн, аналіз на сечову кислоту,
 • аналіз на фібриноген, аналіз на інсулін,
 • ІР.

Лікар нагадує, що здоровий спосіб життя допомагає вплинути як на швидкість розвитку бляшок, так і на їхню стабільність (наприклад, знижуючи загальне запалення).

Також ми розповідали, навіщо потрібен магній і скільки його пити: консультує кардіолог.

Читайте GreenPost в Facebook. Подписывайтесь на нас в Telegram.

Больше из GreenPost
Сегодня Всемирный день предотвращения утопления 25 июля
Всемирный день предотвращения утопления – 25 июля
3 мин на прочтение8 минут назад
Африканская чума свиней Болезни животных Хозяйство
Африканская чума свиней (АЧС) активно распространяется по Украине: зафиксировано уже в пяти областях
1 мин на прочтениечас назад
Удобрение растений Удобрение для Сада и Огорода Зной
Чем подкормить растения на даче, в саду и огороде, чтобы пережили жару
1 мин на прочтениечас назад
Судейская башня на месте проведения соревнований по серфингу на Олимпийских играх в Париже, недалеко от села Теахупоо, остров Таити, Французская Полинезия, 23 июля 2024 года. Фото: Reuters
Часть соревнований на Олимпиаде пройдет в 16 тысячах километров от Парижа — вот как выглядит это райское место
3 мин на прочтение3 часа назад
Показатель опасных болезней: о чем может свидетельствовать постоянное желание спать
1 мин на прочтение3 часа назад
Мораторий на экспорт леса привлек огромные инвестиции – заместитель председателя комитета по вопросам экономического развития в ВРУ
1 мин на прочтение9 часов назад
Пять шагов к созданию живой изгороди из туи
2 мин на прочтение9 часов назад
Не бойтесь выходить из своей зоны комфорта: гороскоп на четверг, 25 июля
2 мин на прочтениеВчера