$10 тисяч за 1 гектар: експерт розповів, як максимально може зрости вартість земельної ділянки

2 мин на прочтение05 Июля 2021, 14:01
Фото: Вісник. Офіційно про податки

Сьогодні в Україні середня ціна 1 га землі становить $2,5 тис., максимальне зростання можливе до $10 тисяч.

Про це у ефірі телеканалу «Дом»  повідомив доцент Київської школи економіки, координатор дослідницького проєкту UaFoodTrade Олег Нів'євський.

Він зазначив, що до старту ринку земельні ділянки понад 2 гектарів офіційно можна було лише здавати в оренду. Ціна оренди почала зростати з 2015 року, коли тільки почалося обговорення теми введення ринку або спрощення мораторію.

«Після 2019 року — теж, коли ці дискусії взагалі стали інтенсивними та коли почалися вже реальні дії щодо розробки великого земельного пакета реформ. Ринок повірив у такі наміри держави. І ціна на землю, на оренду земельних паїв збільшилася фактично з 2015 року в чотири рази у гривневому еквіваленті, та у три рази в доларовому еквіваленті», — зазначив Нів'євський.

На першому етапі ринку, до 2024 року, землю можуть купувати тільки фізичні особи.

«Тому очікувати великого стрибка цін не варто. За нашими оцінками, зараз можливе зростання максимум на 10 %», — сказав експерт.

За оцінками Нів'євського, зараз середня ціна по Україні становить близько 2,5 тис. дол. за гектар.

«Вона буде зростати, звичайно. Я думаю, рази у два десь протягом п’яти років вона має зрости... Земля, як ресурс, перебуває у фіксованому обсязі, а попит на продовольство не тільки в Україні, а й глобально росте. І тому попит на нашу землю теж буде збільшуватися. Тож і ціна на землю буде рости. У всьому світі ціна на землю — у висхідному тренді. І немає жодних причин думати, що ціна на землю має падати», — пояснив експерт.

Для орієнтування у прогнозних показниках вартості Нів'євський пропонує брати ціни на землю в сусідніх західних державах.

«Це Польща та інші країни, де ціна десь перебуває на рівні 10 тис. дол. за гектар... Щоб [в Україні] ціна була 10 тис. дол., це потрібно, щоб продуктивність сільського господарства збільшилася хоча б  у три рази. Це загалом можливо», — резюмував він.

Нагадаємо, що відкриття ринку землі спричинить зростання її вартості щонайменше вдвічі протягом перших трьох-п’яти років. 

Актуально

Читайте GreenPost в Facebook. Подписывайтесь на нас в Telegram.

Поделиться: