Хоча питання про надання Україні винищувачів F-16 ще не вирішено, відомо, що США нададуть Україні ракети GLSDB із дальністю дії до 150 км, повідомили у Reuters. Нові ракети увійдуть до чергового пакету військової допомоги Україні, про який мають оголосити цього тижня.
Керовані бомби GLSDB можна запускати за допомогою установок HIMARS та M270, які вже є у ЗСУ. Найбільш далекобійні ракети, які є в українській армії зараз, — GMLRS. Їхній радіус дії — до 80 км.
Те, що Україна отримає GLSDB, важливіше за літаки, принаймні на цьому етапі, переконаний головний редактор сайту «Кримінальні новини Ізраїлю» Сергій Ауслендер.
«Поки ці F-16 поставлять, поки налагодять логістику та аеродромне обслуговування, поки навчаться ними користуватися — час, час, час. А ці бомби можна буде використовувати вже наступного дня після отримання (вони сумісні з Хаймарсами)», — говорить він.
Експерт наголошує, що застосування авіації у цій війні вкрай обмежене обома сторонами.
«Важливі історії» також розповідають, що, на думку військового аналітика Кирила Михайлова, багато залежатиме від того, наскільки успішно GLSDB долатиме російські ППО.
«Вона [ракета] летить, скажімо так, траєкторією, яка в принципі простіша для ураження різними засобами ППО», — каже експерт.
За його словами, ефективним засобом боротьби із GLSDB може бути комплекс ППО «Панцир».
Reuters пише, що GLSDB можна запускати не лише за допомогою ракетних установок, а й із повітря. Дальність польоту ракети в такому разі становить близько 100 км. Військовий експерт Ян Матвєєв каже, що українським військовим використовувати такий спосіб буде складно, оскільки бомби розраховані на літаки НАТО. Ймовірно, запускати їх із українських літаків можна за допомогою спеціальних перехідників.
«Але в цьому немає потреби, правильніше використовувати ракети для HIMARS», — говорить Матвєєв.
Якщо ЗСУ отримають далекобійні ракети, то використовуватимуть їх насамперед для ударів по логістичних центрах російської армії.
За словами Михайлова, зараз постачання воюючих частин виглядає так: боєприпаси, паливно-мастильні матеріали тощо доставляються на кінцевий (для армії) вивантажувальний пункт залізниці, а звідти їх везуть вантажівками. Коли у ЗСУ з'явилися установки HIMARS із ракетами GMLRS, вони почали бити по цих пунктах.
«Зараз ці скупчення [вантажів] продовжують існувати, бо інакше логістика просто не може працювати. Вони просто відсунуті. І зараз росіянам доведеться відсунути їх ще далі. Це посилить нестачу боєприпасів, ПММ і так далі на лінії фронту», — зазначає Михайлов.
За словами аналітика, отримавши ракети GLSDB, українська армія зможе обстрілювати важливі логістичні центри у Херсонській і Запорізькій областях, а також у Луганську та на півночі Криму. Зону ураження цих ракет окреслив на карті проект War Monitor.
Обидва експерти вважають, що прямого зв'язку між поставками GLSDB та можливим настанням української армії немає. За словами Михайлова, для обстрілів на оперативну глибину 60-70 км ЗСУ вистачить наявних у них засобів.
«Але, звичайно, було б дуже добре [для українців], якби вдалося до початку наступу внести сум'яття у роботу логістики та командних пунктів [противника]. Це не дозволить [росіянам] своєчасно реагувати на наступи, кидаючи резерви, наприклад, протитанкові кошти, на важливі напрямки, якими прориваються українські сили», — зазначає аналітик.
«GLSDB — це радше зброя, що руйнує атакуючий потенціал російської армії, завдає шкоди логістиці. Напевно, це найефективніший спосіб її використати. А ось для контрнаступу вже потрібні танки», — каже Матвєєв.
Сергій Ауслендер також додає, що дальність GLSDB дозволяє не просто відсунути росіянам логістику, а практично паралізувати її, що фактично унеможливить їхній наступ.
«А якщо — точніше, коли — ЗСУ підійдуть ближче до Криму, то зможуть діставати такими боєприпасами до баз ЧФ та інших об'єктів на півострові. Захід починає видавати Україні інструменти вже не лише для оборони», — констатує Ауслендер.
Окрім того, штурмувати Бахмут безглуздо, а головна точка зараз Вугледар: експерти розповідають про військові перспективи росіян.