«Заборонені міжнародною конвенцією»: чому, попри намагання Росії, Україна одержить касетні боєприпаси
«Касетний скандал» здійняти не вдалося.
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні, до якого увійшли касетні боєприпаси DPICM. Рішення про передачу США Україні касетних боєприпасів стало одним з основних інформприводів для пропаганди. РИА «Новости», наприклад, повідомили, що США «ухвалили рішення передати Києву касетні боєприпаси, заборонені міжнародною конвенцією». А офіційний представник МЗС Марія Захарова розмістила відео, яке, на її думку, свідчило про брехню та подвійні стандарти Вашингтону щодо цього типу зброї.
Російська пропаганда роздмухує скандал з приводу касетних боєприпасів так само, як робила це з приводу боєприпасів зі збідненим ураном, пояснюють у Центрі стратегічних комунікацій.
Єдина мета російської дезінформаційної кампанії проти касетних боєприпасів — знизити наступальний потенціал українських військ.
Насправді формального порушення міжнародних зобов’язань немає — адже до Конвенції з касетних боєприпасів 2008 року, яка дійсно забороняє їхнє застосування, не приєдналися ані США, ані Росія, ані Україна. Тому для цих трьох така зброя легітимна.
Що ж до фейку Захарової, то колишня прес-секретарка Білого дому Джен Псакі у лютому минулого року висловлювалася про використання РФ касетних боєприпасів проти мирного населення. Це навіть добре чути з уривка, який опублікувала сама Захарова.
Журналістка запитує: «Є повідомлення, що росіяни використовували незаконні вакуумні та касетні бомби. Якщо це правда, яким буде наступний крок адміністрації? Чи є «червона лінія» у питанні того, яке насильство допустиме щодо цивільних осіб?». Псакі відповіла: «Якщо повідомлення правда, то це потенційно може бути воєнним злочином».
Саме на цю обставину посилався Вашингтон, пояснюючи своє рішення надати Києву DPICM. За даними Пентагону, під час вторгнення в Україну російська армія неодноразово використовувала касетні боєприпаси. Це відбувалося за допомогою: РСЗВ, ракетних комплексів «Точка» та «Іскандер-М», а також бомб РБК-500 з бойовими елементами ПТАБ-1М. Застосування російськими військами касетних боєприпасів у густонаселених містах України має ознаки воєнного злочину.
Надані Силам оборони касетні боєприпаси забезпечать паритет, адже РФ давно застосовує цей тип боєприпасів проти України.
Касетні боєприпаси — це рішення, покликане дати західній військовій промисловості час на виготовлення звичайних боєприпасів, витрати яких Україною надзвичайно високі у контрнаступі.
Потреба у наданні касетних боєприпасів Україні пов’язана з необхідністю прориву потужних польових фортифікацій РФ на Донбасі та в Приазов’ї.
Боєприпаси DPICM безпечніші для довкілля, ніж російські аналоги, адже показник суббоєприпасів, які не вибухають одразу, нижче 2,35 %, тимчасом у російських касетних боєприпасів він складає 30-40 %.
Нагадаємо, Київ запевнив Вашингтон у відповідальному використанні снарядів і пообіцяв не застосовувати їх у містах та на російській території.
Також ми розповідали, що США збираються передати Україні касетні боєприпаси: «Не заміна авіації, але для накриття логістики взагалі краще не вигадаєш».