Догори
Дати відгук

ЄС відклав заборону на імпорт російського СПГ через переговори з США та внутрішні розбіжності

Може спричинити різке зростання цін на паливо в Європі через відсутність повноцінної альтернативи.

2 хв на прочитання18 Квітня 2025, 00:36
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

Європейський Союз відмовився від ідеї включити заборону на імпорт російського скрапленого природного газу (СПГ) до майбутніх санкційних пакетів проти Росії. Таке рішення зумовлене опором урядів деяких країн-членів ЄС, невизначеністю щодо альтернативних джерел постачання та прагненням Єврокомісії зберегти сильну позицію на переговорах із США щодо тарифів. Про це 16 квітня повідомило агентство Reuters із посиланням на неназваних європейських чиновників.

Єврокомісія планує представити 17-й пакет санкцій проти Росії до червня, але робота над ним просувається повільно. Востаннє питання заборони російського СПГ обговорювалося в січні, під час підготовки 16-го пакету санкцій, який було ухвалено до третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Однак експерти попереджають, що повне припинення поставок газу з РФ може спричинити різке зростання цін на паливо в Європі через відсутність повноцінної альтернативи.

Натомість Єврокомісія розробляє нову «дорожню карту», яка передбачає поступову відмову від російських енергоресурсів до 2027 року. Цей план мають оприлюднити на початку травня, хоча деталей поки що мало. Один із чиновників зазначив, що відмова від російського СПГ на даному етапі може послабити позиції ЄС у діалозі з США. Президент США Дональд Трамп неодноразово наголошував, що хоче збільшити експорт американського СПГ до Європи, але в Єврокомісії побоюються нової залежності від США, які вже є третім за обсягом постачальником газу до ЄС після Росії та Норвегії.

За даними брюссельського аналітичного центру Bruegel, у першому кварталі 2025 року імпорт СПГ із США до ЄС перевищив російські поставки, що зробило Америку другим найбільшим експортером цього виду палива до Європи. Водночас, за інформацією Американського інституту енергетики та фінансового аналізу (IEEFA) від 18 лютого, у 2024 році імпорт російського СПГ до країн ЄС зріс на 18 % порівняно з попереднім роком, принісши Росії щонайменше 6,3 млрд євро за період із січня по листопад. Франція, Іспанія та Бельгія залишаються найбільшими імпортерами російського СПГ у Європі, забезпечуючи 85 % поставок, причому термінал у Дюнкерку (Франція) прийняв 27 % від загального обсягу.

Після початку війни в Україні ЄС уже відмовився від російського вугілля, а ембарго на сиру нафту було запроваджено в грудні 2022 року, на нафтопродукти — у лютому 2023 року. За даними Bruegel, у січні-березні 2025 року поставки природного газу з Росії до країн ЄС упали до найнижчого рівня з початку війни.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Зображення згенеровано ШІ
Держкомпанія з Німеччини купує все більше російського газу, а уряд вдає, що нічого не знає про це — розслідування
2 хв на прочитання10 годин тому
Кабмін привів документи у сфері надр у відповідність до Закону про адміністративну процедуру. Фото: Ecopolitic
Уряд гармонізував документи у сфері надрокористування із Законом
1 хв на прочитанняВчора
Дорожня карта ЄС: Відмова від газу РФ та можливості для США. Фото: Getty Images
ЄС готує "дорожню карту" відмови від газу РФ
2 хв на прочитанняВчора
фото: Pixabay
Мита Трампа та ОПЕК+: чи впадуть ціни на нафту ще нижче?
6 хв на прочитанняВчора
Кадрові перестановки в уряді: нові призначення в енергетиці та туризмі, звільнення у МОЗ
1 хв на прочитанняВчора
Чехія оголосила про повну незалежність від російської нафти, хоча «Дружба» залишиться заповненою
2 хв на прочитанняВчора
Болгарія передумала продавати Україні ядерні реактори для ХАЕС — чому так сталось і чи справді це лише на краще
7 хв на прочитанняВчора
Ресурс державних гарантій для "Нафтогазу" вичерпано - чи допоможе Єврокомісія
3 хв на прочитанняВчора