Із 1 серпня антибіотики в Україні можна буде придбати лише за рецептом — виняток зроблять для медзакладів, розташованих на окупованих територіях і в районах ведення бойових дій.
Нововведення поступово впроваджуватиметься у рамках перехідного періоду. В медичних закладах, що працюють із електронною системою охорони здоров'я (ЕСОЗ), видаватимуть електронний рецепт, в інших, як і раніше, виписуватимуть паперовий рецепт.
Наслідки запровадження виключно рецептурного продажу антибіотиків під час війни будуть катастрофічними, переконаний лікар-інфекціоніст, епідеміолог Олексій Галімський.
Зокрема лікар прогнозує різке зростання захворюваності дітей на кашлюк — з'явиться значуща смертність дітей перших років життя від цієї недуги.
Другий прогнозований епідеміологом наслідок цього рішення — зростання числа випадків дифтерії, значуща смертність від неї в усіх вікових групах через непризначення й/або несвоєчасне призначення антибіотикотерапії амбулаторним пацієнтам з ангінами, фарингітами (тривали болем у горлі).
«Адже дифтерія — це ангіна, викликана бактерією дифтерії. Звісно золотим стандартом лікування ангіни є консультація ЛОР/інфекціоніста, бакпосів до початку антибіотикотерапії (на чутливість до антибіотиків і на дифтерію), призначення емпіричної антибіотикотерапії, заміна антибіотика згідно виявленої чутливості. Проте 60% пацієнтів в сімейного лікаря лікують ангіну по телефону», — пояснює інфекціоніст.
Також лікар прогнозує різке зростання випадків правцю серед амбулаторних пацієнтів з інфікованими ранами.
«Травматологи не будуть виписувати рецепти на антибіотики амбулаторним пацієнтам травмпунктів, побоюючись санкцій НСЗУ за помилку, відправляючи пацієнтів до хірургів у поліклініку. До хірурга поліклініки можна потрапити лише через сімейного лікаря. Відтак зростатиме час до отримання першої дози антибіотику до кількох діб. Деякі пацієнти взагалі не отримуватимуть антибіотик», — застерігає Олексій Галімський.
Четвертий наслідок, який, на думку епідеміолога, матиме заборона у воюючій країні продажу антибіотиків без рецепту, — масова загибель людей літнього віку з тяжкими хронічними захворюваннями, що потребують антибіотикотерапії всіх респіраторних інфекцій (при ГРВІ їм проводиться антибіотиками профілактика бактеріальних ускладнень) і дітей перших років життя та дітей-інвалідів усіх вікових груп, особливо в сільській місцевості.
Лікар наводить цитату з коментаря під одним своїм дописом для ілюстрації.
«В регіонах гостра нестача сімейних лікарів. Нема з ким підписати декларацію. Моя мама, в селі, лежить з переломом шийки стегна. Сімейний лікар звільнилася, а з новим підписати декларацію вона фізично не може. Та й нема з ким. За чотири місяці два рази хворіла на пневмонію. Температура під 40, болі в грудях, кашель. Швидка не їде. Лікар не прийде. До села ще доїхати треба. Війна. Врятувало її тільки те, що я змогла спокійно купити антибіотики в аптеці», — ідеться в коментарі.
Олексій Галімський говорить, що таких наслідків можна нарахувати десятки, і всі вони зводяться до масового захворювання та смерті людей.
Також ми розповідали, що безкоштовна медицина все: ВР ухвалила закон.