Причин згортання листя у томатів дуже багато. Але за характером скручування можна точно вгадати, чим ми не догодили висадженій розсаді, пише Garden and flowers.
Крутяться догори «човником»
Тут лише два винуватці:
1. Картопляна попелиця, яка сидить на стеблах і, незважаючи на дрібні розміри, скручує листя догори. Впоратися з нею складності не складе – обприскуйте помідори будь-яким препаратом від жука колорадського: Танрег, Конфідор, Іскра, і вона загине. Тільки не треба зловживати обприскуванням. Листя не розпрямиться, і мушка продовжить сидіти, просто вона вже суха. А ось нове листя піде зростати вже нормально.
2. Другий "шкідник" - погода. Взагалі-то помідори – рослини помірного клімату, їм протипоказані надто холодні ночі та надто спекотні дні. Якщо вдень температура піднімається вище +35 С, то листя скручується в човник. Погіршує «хвороба» нестача вологи – ґрунт тріскається і рве коріння. Тому, крім скручування, можуть проявитися і ознаки нестачі мікроелементів. Замульчуйте ґрунт соломою або лушпинням, по листку обприскуйте Новосилом з добавкою мікроелементів.
Крутяться вниз
Це небезпечніше. Можливо це перший симптом бактеріального раку. Якщо нижнє листя скручується, буріє і потім засихає - це точно він. Не впевнені в діагнозі - зріжте один із стебел. На зрізі буде видно буре кільце. Це судини, «забиті» бактеріальним раком. Такі рослини треба видаляти.
Однак якщо кільця немає, то не поспішайте корчувати помідорну ділянку. Закручує листя помідорів донизу ще й нестача фосфору, бору та інших мікроелементів. Тут можна намагатися визначити, який елемент у дефіциті, а можна просто пройтися по всіх, підгодувавши рослини Полімікро або комплексними добривами з мікроелементами.
Не вистачило крейди або перебрали з марганцем
Догори крутить листя також нестача кальцію. Її нескладно виявити: одночасно відмирають точки зростання, і на плодах утворюється вершинна гнилизна. Недугу легко виправити, піджививши посадки кальцієвою селітрою.
Завивка калієм
Нестача калію на багатьох культурах виявляється у вигляді усихання країв у листя. На помідорах краї листя «завиваються». Згодом на старому листі розвивається некроз. Найдрібніші жилки бліднуть, а краї листя буріють.
Зате «картопляне листя» на помідорах тільки вітають. Сорти з такою особливістю врожайніші (якщо, звичайно, не давати волю бур'янам).
Нагадаємо, на Миколаївщині 10 га озимої пшениці на корені знищено пожежею, горіло зерносховище.