Як правило, підвищений артеріальний тиск не має специфічних ознак. Самим надійним способом його виявити є вимірювання за допомогою тонометра.
Симптоми (задишка, головний біль, біль у грудях, блювота, судоми, порушення свідомості, гіперемія шкіри обличчя, запаморочення) можуть з’явитися у випадку гіпертонічного кризу – важкого стану, що вимагає невідкладної медичної допомоги. Якщо артеріальний тиск піднявся до позначки 140/90 мм рт. ст. і не знижується протягом години – дзвоніть за телефоном 03 (103 з мобільного).
Високий тиск рідко стає приводом для госпіталізації: вона може знадобитися лише у разі ускладненого гіпертонічного кризу (при інфаркту, інсульту, набряку легенів, енцефалопатії, еклампсії та ін).
Перш ніж надати хворому з гіпертонічним кризом першу допомогу, лікар повинен дізнатися, який тиск для нього вважається нормальним і зниженим, приймає він які-небудь ліки (наприклад, від цукрового діабету або інших хронічних захворювань), а довго страждає від гіпертонії.
Важливим кроком у профілактиці та лікуванні високого кров’яного тиску є здоровий спосіб життя. Ось, що допоможе знизити тиск без ліків: