Ольга Шевченко2 хв на прочитання19 Липня 2023, 08:11
Якщо людина вперше стикається з гіпертонічним кризом. То він може розгубитись, запанікувати, не знаючи, що треба робити. Тому рекомендується ознайомитися з наступним алгоритмом дій, який допоможе впоратися з високим тиском самостійно швидко та без наслідків.
З наданням першої допомоги при підвищеному тиску повинен бути знайомий не тільки сам гіпертонік, але його рідні. Насамперед, як виникли ознаки гіпертонічного кризу, необхідно вимірювати АТ, щоб підтвердити наявність патологічного стану.
Далі необхідно нормалізувати тиск за допомогою таких дій:
- Намагайтеся заспокоїти хворого, забезпечити спокійну обстановку.
- За потреби викликати швидку допомогу.
- Потім слід посадити хворого на ліжко або стілець, підклавши під спину подушки. Ноги у своїй мають бути опущеними. Таке положення тіла полегшує кровообіг, сприяє зниженню навантаження на серцевий м’яз. Не можна вставати чи рухатися.
- Відкрийте вікно, розстебніть гудзики на одязі, забезпечивши хворому доступ свіжого повітря.
Потрібно відновити подих. Для цього слід зробити кілька повільних, спокійних вдихів та видихів. При цьому необхідно усунутись від суб’єктивних відчуттів. - Для полегшення стану можна зробити гарячу ванну для ніг або покласти гірчичники на ікри та потилицю. Це сприяє відтоку крові від голови до ніг, внаслідок чого кров’яний тиск у серці зменшується, самопочуття покращується.
- Можна перев’язати вени правої руки та ноги джгутом таким чином, щоб нижче за нього відчувалося пульсування. Через 30 хвилин те саме зробити з кінцівками лівого боку.
- Додатково можна вдатися за допомогою до дихальної гімнастики або скористатися спеціальними масажними техніками.
- Дати хворому на гіпотензивний засіб: Каптоприл або Ніфедипін. Таблетку потрібно покласти під язик і дочекатися повного розчинення. Якщо АТ не знизилося через 30 хвилин на 10-20 мм, слід прийняти ще одну таблетку.
- При болях у серці або прискореному пульсі дати таблетку нітрогліцерину.
- За сильного страху або тривожності дозволяється прийняти Корвалол або Валокардин.
- При зниженні тиску необхідно стежити за тим, щоб показники поступово знижувалися, не більше ніж на 30 мм рт. ст. за годину.
Повна нормалізація показників відбувається протягом 2-6 годин. Якщо зниження не відбувається, потрібно звернутися за допомогою до лікаря.