Завтра, 19 січня, християни відзначатимуть одне з головних свят церковного року — Хрещення Господнє.
За давньою традицією цього дня навіть ті українці, які не зараховують себе до ревних вірян, не знехтують нагодою пірнути в ополонку. Хтось робить це «для здоров'я». Дехто слідує традиціям, закладеним у власній родині ще дідусями-бабцями та батьками. А для деяких киян 19 січня — нагода весело провести час на народних гуляннях.
Водохреще-2021 через епідемію коронавірусу особливе. Медики, фахівці Держпродспоживслужби та церковники закликають киян утриматися від масових скупчень на набережних. Втім, святкові занурення у воду на рівні столичної влади не заборонили. Де та як відсвяткувати 19 січня із користю для тіла й душі — розбирався GreenPost.
Занурюватися не можна чекати
Днями у ряді столичних і загальнонаціональних ЗМІ з'явилася інформація про те, що киянам можуть заборонити навіть наближатися до ополонок через епідемію коронавірусу. Це спростовують у комунальному підприємстві «Плесо», яке відповідає за безпеку подібних заходів у місті.
«Зараз локдаун, тому масових заходів не планується. Єдине, що ми передбачаємо — це Водохреща, яке святкується щороку, і ми думаємо, що все ж будуть люди, які попри епідеміологічну ситуацію, вирішать зануритися у крижану воду. То їм ніхто не зможе заборонити це зробити», — сказала начальниця відділу зв'язків із громадськістю Юлія Бородай.
Чіткішу позицію висловили в Держпродспоживслужбі Києва.
«Ми не скасовували купання на Водохреще, у жодному разі. Це, навпаки, загартовування організму людини. До того ж Водохреще — релігійне свято. А постановою уряду дозволяється проводити такі заходи, але за умови дотримання безпечної дистанції — одна людина на 5 квадратних метрів. Масове скупчення людей ми не рекомендуємо, але скупатися в ополонці не забороняємо», — прокоментував ситуацію керівник Держпродспоживслужби Києва Олег Рубан.
На додаток, для зручності мешканців і гостей Києва, які планують завтра пірнути у крижану воду, київський метрополітен на станції «Гідропарк» 19 січня відкриє другий вихід. Вестибюль № 2 працюватиме 19 січня з 10:00 до 17:00, а вестибюль № 1 — у штатному режимі, каже керівництво столичної підземки.
Пірнання заради розваги та лікування гіпертонії: чи будуть занурюватися в ополонку кияни
Тим часом кияни розділилися на два табори. Молодь не проти знехтувати ризиком інфікуватися COVID-19 заради того, щоб весело провести час. Мешканці столиці 40+ і самі бояться наразитися на небезпеку під час занурення, й дітей та онуків пускати не хочуть. GreenPost зібрав у соцмережах думки містян щодо святкування Хрещення-2021.
«До церкви не ходжу, але піду покупаюся. Корисно для здоров'я, і минулого року я теж пірнав. Заразитися не боюся. Ви бачили, яка температура надворі? Ніякий вірус не виживе», — каже Дмитро. Чоловікові 31 рік. Додає, що після пірнання в ополонку не відмовиться від чарки горілки (вживати спиртні напої за мінусових температур, а надто після купання у крижаній воді не радять медики — ред.).
Любов Сергіївна навпаки вважає купання на Водохреще цілющим і здатним змити «духовний і тілесний бруд». Заради ритуалу літня жінка готова подолати відстань від столичних Нивок до набережної в Гідропарку.
«Я стараюсь не пропускать ни одного праздника (має на увазі саме Хрещення, — ред.) уже 10 лет. Я скажу так, что вода в этот день действительно целебная. Я разочек окунусь и полгода могу в больницу не ходить, хотя у меня и диабет, и давление. Никакой заразы не боюсь, вода ведь целебная. И еще батюшка ее освятит», — переконує Любов Сергіївна. Жінка зараз на пенсії.
Не набагато старша за неї Зінаїда Лосєва й сама не піде пірнати, й намагається онука переконати у цьому. Скаржиться, що молодий чоловік великої уваги надає релігійним ритуалам, а на її думку може не зважати.
«Я 30 років пропрацювала медсестрою в лікарні, маю медичну освіту. Нікому не раджу завтра йти, штовхатися серед людей, які можуть бути інфікованими, ще й потім охолоджувати організм. Купання у крижаній воді для нього стрес, може послабитися імунітет. І тоді не тільки ковід, тоді й грип, і запалення легенів, і все, що завгодно можна підчепити. Намагаюся донести це онуку, але він дуже релігійний. Мою думку слухати не хоче, хоча я кажу, як медик, як людина науки», — бідкається Лосєва.
Чи змиває вода на Водохреще гріхи...
Тим часом від пірнання в ополонку застерігають навіть священники.
«У нашого народу такої традиції, пов’язаної зі святом Богоявлення, не було. Немає описів такого дійства ані у давніх джерелах, ані у дослідження про традиції козацької України, ані у спогадах людей старшого віку. Деякі історики пов'язують такий звичай із нашими північними сусідами, росіянами, у яких було прийнято пірнати в холодну воду після лазні, а також із поширенням ідей загартування організму, як частини здорового способу життя», — пояснили на сторінці у Facebook представники Православної церкви України.
За словами церковників, масові пірнання у воду на свято Богоявлення з‘явилися у другій половині 1990 — на початку 2000 років, тому цей звичай в Україні має новітнє, а не старовинне, походження.
Також у ПЦУ закликали вірян відповідально ставитися до власного здоров'я й не нехтувати безпекою ближніх.
«Хто робить такий вибір — має чинити це усвідомлено та відповідально, ретельно зважуючи всі «за» та «проти»: стан здоров'я, причини для такого вчинку, можливі наслідки, зокрема, в умовах пандемії», — йдеться у повідомленні.
...та лікує тіло
Закликають до обачності й медики. Насамперед нагадують, що купання у крижаній воді абсолютно протипоказані людям із гострою серцевою недостатністю та тим, хто має захворювання легень. Холодна вода може спровокувати у таких хворих серцевий напад і, навіть, смерть. Або надовго вкласти в ліжко із загостренням хронічних недуг дихальних шляхів.
Категорично не можна пірнати в ополонку людям, які нещодавно подолали коронавірус. Їх організм настільки ослаблений недугою, що купання може спровокувати новий виток хвороб. Не виключена також ймовірність повторного зараження на COVID через украй ослаблений імунітет.
Температурний стрес для організму може спровокувати також проблеми в роботі нирок і запалення сечового міхура.
Як занурюватися безпечно
Медики радять розпочати підготовку ще за два тижні до свята. Допоможуть контрастний душ, поступове обливання тіла прохолодною водою, обтирання. Добре тренують судини звичайні ранкові фізичні вправи.
Перед безпосереднім зануренням необхідно виконати легку гімнастику, щоб підготувати судини до температурного стресу.
Опісля важливо вдягнутися в теплий одяг та випити гарячий чай (але не температури окропу). Категорично заборонено вживати спиртні напої, які можуть лише погіршити стан серцево-судинної системи.
ТОП-7 місць, де можна зануритися в ополонку на Водохреще
Мамаєва Слобода. Традиційні занурення в ополонку через локдаун тут не скасовують, але обмежаться лише ними. Велелюдних народних гулянь цьогоріч не буде. До 10 ранку вхід на територію безкоштовний. Пізніше за квиток доведеться заплатити 120 грн. Охочим потрібно під'їхати за адресою вул. Михайла Донця, 2.
Парк «Муромець». Старожилам столиці знайомий як парк Дружби народів. На локації облаштують місця для пірнання та роздягальні. Вхід для всіх охочих безкоштовний протягом дня. Після занурень організатори обіцяють змагання для професіоналів зимного плавання на відстань і швидкість.
Гідропарк. Традиційне місце для святкового пірнання в ополонки. Локацію полюбляють політики та перші персони держави. Для зручності відвідувачів облаштовані кабінки для роздягання. Чергують рятувальники. Відвідування безкоштовне.
Оболонська набережна. Друге за популярністю місце для купань на Водохреще серед киян. 19 січня сюди запланований візит митрополита Київського для освячення води.
Дніпровська набережна. Зануритися в ополонку можна біля Храму Святого Благовірного князя Ярослава Мудрого. Вхід на локацію безкоштовний.
Ставок Горащиха. Розташований на пляжі «Пуща-Водиця». Найкраще діставатися місця трамваєм: із площі Тараса Шевченка їхати до 7-ї лінії. За безпекою пірнальників стежитимуть рятувальники й медики. Вхід безкоштовний.
Osocor Winter Residence, розташована по вул. Виноградна, 2. О 8 ранку воду тут освятить священник. Задля комфорту гостей облаштують роздягальні з обігрівом. Рушники та халати організатори обіцяють надати в оренду. Для того, щоб зігріти гостей, подаватимуть глінтвейн, чай, уху, плов і кашу з курячими сердечками. З 8:00 до 11:00 вхід вільний, потім 500 грн за вхідний квиток для дорослих і 350 грн за вхід для дітей.
Раніше ми повідомляли своїх читачів про те, як правильно та безпечно купатися на Водохреще, аби уникнути ризиків для здоров'я.