Догори
Дати відгук

Як правильно розріджувати кров за допомогою дешевого препарату: розповідає кардіолог

А також кому варто це робити.

2 хв на прочитання13 Січня 2022, 07:40
Поділитись:

Кардіологічний аспірин на рік рятує більше життів, ніж будь-який інший (рахунок іде на мільйони), і при цьому коштує недорого. Однак список показань до тривалого прийому аспірину непростий, розповідає лікар-кардіолог Анна Солощенко.

Як працює аспірин? Лікар пояснює, що головним механізмом цього препарату є порушення агрегації (злипання) кров'яних пластинок — тромбоцитів. Аспірин запобігає «розтріскуванню» та тромбування бляшок (процеси, що призводять до інфаркту або інсульту).

Отже, кардіологічний аспірин у дозі 75-100 мг (у деяких випадках та 150) на постійний прийом показаний:

1) Всім пацієнтам із доведеними атеросклеротичними бляшками будь-якої локалізації. Навіть якщо немає скарг. Наприклад, виявлено бляшки при УЗД судин шиї або на коронарографії знайдено атеросклероз судин серця.

2) Пацієнтам після інфаркту або передінфарктного стану (нестабільна стенокардія).

3) Пацієнтам зі стабільною стенокардією.

4) Пацієнтам після минущого порушення мозкового кровообігу або ішемічного інсульту (сюди не входять так звані тромбоемболічні інсульти, коли тромб «прилітає» до судин головного мозку з лівих відділів серця при миготливій аритмії).

5) Пацієнтам із цукровим діабетом 2 типу.

6) Пацієнтам після стентування або аортокоронарного шунтування.

7) Пацієнтам із гіпертонічною хворобою високого чи дуже високого ризику. Ризик гіпертонічної хвороби визначається насамперед за наявністю супутніх факторів, які збільшують серцево-судинний ризик (куріння, підвищення глюкози крові, підвищення «поганих» та недолік «хороших» ліпопротеїдів, підвищена маса тіла, спадковість, малорухливий спосіб життя, літній вік ). Окрім того, для визначення ризику має значення рівень цифр тиску (що вищий тиск, то вищий ризик) та наявність раніше ускладнень гіпертонічної хвороби (наприклад, в анамнезі гіпертонічний криз, ускладнений передінфарктним станом або геморагічним інсультом).

«Звичайно ж, аспірин також призначить лікар стаціонару разом з іншими ліками у схемі лікування гострих ситуацій — інфаркту, нестабільної стенокардії, ішемічного інсульту. Також у таких ситуаціях на допомогу аспірину призначають інший дезагрегант — клопідогрель. Він також блокує процес «злипання» тромбоцитів, просто іншим шляхом. Подібна подвійна терапія потрібна тоді, коли один аспірин не впорається з роботою. Крім інфаркту та передінфарктного стану, клопідогрель також у парі з аспірином призначають після стентування або шунтування на рік або півтора», — розповідає Анна Солощенко.

Також кардіолог розповідає, кому категорично заборонено вживати аспірин.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.