Наднормове надходження нітратів шкодить організму людини. Кому слід уникати вживання ранніх овочів та як їх правильно обирати – Суспільному розповів головний санітарний лікар області Володимир Папач.
Згідно з нормами Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міністерства охорони здоров’я України, допустима добова доза нітратів для дорослої людини становить 5 міліграмів на 1 кілограм ваги. Для дітей раннього віку (до трьох років) – 2,5 міліграма на кілограм ваги.
"Наднормове надходження нітратів в організм людини призводить до утворення метгемоглобіну і, як наслідок, — до кисневого голодування. У нормі в крові 1-2 відсотки гемоглобіну, який знаходиться у формі метгемоглобіну. Якщо ця величина перевищує 10 відсотків, з'являються клінічні прояви гіпоксії (задуха), якщо 30-40 відсотків – це викликає аноксію (смерть)", – пояснив фахівець.
Нітрати також можуть викликати порушення обміну речовин та гормональних процесів, стимулюють онкозахворювання тощо, додав він.
"Дітям раннього віку та вагітним жінкам взагалі забороняється вживати ранні овочі та фрукти, а хворим на хронічні захворювання серцево-судинної, ендокринної систем необхідно споживати їх з обережністю, виважено ставитись до загального нітратного навантаження організму", – зазначив Володимир Папач.
Купуючи свіжі овочі та фрукти на ринку, обов’язково треба поцікавитися у продавця про наявність документа щодо лабораторних досліджень, де зазначають вміст нітратів та їх допустиму норму відповідно до сезону, роз'яснив медик.
"До речі, у таких ранніх ягодах, як полуниці, черешні, вишні, абрикоси, нітрати природно знаходяться в мінімальних кількостях, тому в них не нормується вміст нітратів і вони відповідно не підлягають лабораторним дослідженням. Ці ягоди можна вживати, не турбуючись щодо нітратного навантаження", – додав він.
Фахівці радять при споживанні ранніх овочів дотримуватися наступних правил: