Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Війна
  • Вивезених із Херсона дітей-сиріт виявили у кримському дитбудинку, який місцеві ЗМІ називали «дитячим концтабором»

Вивезених із Херсона дітей-сиріт виявили у кримському дитбудинку, який місцеві ЗМІ називали «дитячим концтабором»

«Ялинка» отримала це прізвисько в 2020 році через жорстоке поводження з дітьми.

8 хв на прочитання27 Січня 2023, 15:39
Поділитись:

Не менше 14 дітей-сиріт із Херсона російська влада перевезла до кримського дитячого будинку «Ялинка». Два роки тому у ЗМІ цю установу назвали «дитячим концтабором» через умови, в яких утримують дітей. Юристи зазначають, що таке переміщення дітей порушує Женевську конвенцію щодо захисту цивільного населення під час війни. Про це розповідає російське незалежне видання «Верстка».

Листи Діду Морозу

Видання змогло підтвердити, що щонайменше 14 херсонських сиріт було перевезено до сімферопольського дитячого будинку «Ялинка». Конкретне місцезнаходження дітей вдалося дізнатися за фотографіями, які опублікували на сайті «Усиновлення у Московській області». Мінсоцрозвитку регіону підбивало підсумки акції «Стань Дідом Морозом» для сиріт із окупованих територій та опублікувало понад 700 знімків дітей із подарунками. Фотографії супроводжувалися листами Діду Морозу, де діти коротко розповідали про себе.

«Верстка» звернула увагу на листи, підготовлені вихователями від імені кількох дітей молодшого віку. 14 листівок було підписано одним почерком — і в кожній згадувалося, що дитина, яка звертається до Діда Мороза, приїхала з Херсона. У 10 з 14 таких листів поточне місцезнаходження сиріт не було вказано або спеціально замазано білим. У двох листах говорилося, що дитина приїхала з Херсона до Сімферополя, і ще у двох була вказана також назва дитячого будинку. Проте всі 14 дітей були сфотографовані в одних і тих же інтер'єрах дитячого будинку «Ялинка», який спеціалізується на роботі з дітьми з ураженнями центральної нервової системи, порушеннями психіки та поведінки, слуху, зору та ВІЛ. Дитячий будинок підпорядковується кримському «МОЗ».

Скріншот із сайту usynovite.mosreg.ru

На фото показані діти в середньому від двох до п'яти років. У звіті акції «Стань Дідом Морозом» є ще дев'ятьох дітей такого ж віку в кімнатах «Ялинки», зокрема діти з обмеженими можливостями. Однак у листах від їхніх імен не вказано, як саме вони опинилися в установі.

Згідно з «Робітничою програмою» дитячого будинку на 2021–2025 роки, установа має виховувати у дітей «вищі моральні почуття», зокрема «патріотизм і громадянськість», а також формувати у вихованців уявлення про те, що «Крим розташований на півдні Росії» та «усвідомлення себе як громадянином багатонаціональної Росії».

Скандал у «Ялинці»

Два роки тому в цьому будинку дитини спалахнув скандал через неналежний догляд персоналу за дітьми — кілька прийомних сімей розповіли, що забирали дітей із «Ялинки» з крайнім ступенем виснаження. Їх просто не годували. Тоді в ЗМІ цей дитбудинок назвали концтабором, а умови утримання дітей порівнювали з умовами в Освенцимі.

«Посадила його у ванну. Взяла мочалку. А він раптом як закричить. Схопився в сльозах, розвернувся обличчям до стіни: ноги на ширині плечей, руки на стіну. Просто як у в'язниці. Отак їх там купали. Боявся горщика, витирання попи. Не знаю, що вони робили, чому дитина так тряслася», — розповідала Зоя Сергєєва, прийомна мати одного з дітей «Ялинки».

Прийомна мама іншої дитини, Ольга Крамна, розповідала у ЗМІ, що «адміністрація „Ялинки“ створила атмосферу кричущої байдужості, в якій діти перетворюються на „овочів“, фізичних та психологічних інвалідів». Вона взяла під опіку дитину з «Ялинки» у 2020 році. Дворічний хлопчик на ім'я Сергій на той момент важив 6 кг. Він не розмовляв, не їв самотужки, не міг сидіти. Меддослідження показали, що у дитини дистрофія, зневоднення, рахіт, відсутній м'язовий каркас і деформований череп.

Одна з колишніх співробітниць розповідала тоді журналістам, як за неї була влаштована робота медсестер, які стежили за дітьми.

«У нашому відділенні були дві медсестри, мінялися і працювали цілодобово. Навіть незручно повторювати, що я від них вислуховувала: „Сік дітям не наливай: підеш, а вони нам гидитимуть. На руки не бери: привчиш, прийде наступна зміна, дитина проситиметься“. На ніч не годували — треба спати. Воду не давали, лише суміші. Нічний кефір йшов у пляшки співробітникам», — говорила вона.

Після того, як ці історії привернули громадську увагу, у дитбудинку спростували звинувачення і назвали їх «образливими».

«Уся ситуація до глибини образлива тим, що наші співробітники, які чесно виконують свої посадові обов'язки, неформально ставляться до дітей, як до своїх <…>. Тому слухати звинувачення в деяких ЗМІ та в соцмережах, коли нас порівнюють із Освенцимом, із концентраційним табором, до глибини прикро», — йшлося в заяві.

Того ж 2020 року в дитбудинку пройшла перевірка. Проводили її регіональне МОЗ, Слідчий комітет та прокуратура. У результаті, МОЗ порушень не знайшло, а Слідчий комітет відмовився порушувати кримінальну справу проти співробітників. Як розповіла «Верстці» Ольга Крамна, з другої спроби їй вдалося досягти початку розслідування.

«Наша історія, на жаль, поки що далека від вирішення. Минуло вже понад два роки, був час і зібрати інформацію, і проаналізувати її. Усьому виною некомпетентна та жадібна адміністрація, яка не тільки не здатна, а й не хоче вибудувати роботу на користь дітей. Кардинально нічого там не змінилося. Триває слідство. Наразі воно на стадії судмедекспертизи. Перевірок було багато, але всі ці перевірки мали переважно екскурсійний характер, тому всі вони не помітили виснажених дітей, які там досі є, деякі вже померли за цей час. Звісно, там не всі діти-дистрофіки. Найгірше паліативним дітям, дітям із вадами та тим, хто там від народження», – сказала Ольга Крамна

Судячи з даних юридичних реєстрів, головлікар дитбудинку Олександр Васюков також продовжує обіймати свою посаду.

Як діти-сироти з Херсона опинились у Криму

28 жовтня фотографії із цього дитячого будинку публікувала «уповноважена з прав дитини у Криму» Ірина Клюєва. Вона повідомила, що відвідати евакуйованих дітей із Херсона приїжджала уповноважена з прав дитини за президента РФ Марія Львова-Бєлова, яка привезла дітям ліжка та матраци. Сама Бєлова публічно про свій візит до «Ялинки» не говорила.

За кілька днів до відвідування Бєлової на сайті «Ялинки» опублікували повідомлення про те, що дитячий будинок не потребує жодної гуманітарної допомоги та збору «продуктів, речей та іграшок» адміністрація не оголошувала. Повідомлення з'явилося після того, як ялтинські волонтери, які побували в «Ялинці» під час прийому дітей-сиріт з Херсона, написали, що дітям потрібні теплі речі, штани, куртки та розвиваючі іграшки, і оголосили збір коштів.

Скріншот із сайту usynovite.mosreg.ru

Про те, що близько 46 дітей-сиріт із херсонського Будинку малюка відправили до Криму, 21 жовтня заявляв призначений тоді російською владою «заступник голови адміністрації Херсонської області» Кирило Стремоусов, проте конкретної установи не згадувалося.

Представники українського проекту «Лабораторія журналістики суспільного інтересу», які займаються зокрема питаннями насильницького переміщення дітей на окуповані території та на територію РФ, повідомили, що їм відомо про вивезення сиріт з херсонського будинку малюка «Дзвіночок», в якому утримувалися діти молодші за п'ять років. Однак інформації про «Ялинку» українські правозахисники не мають.

Вивезення дітей за умов війни

«Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни забороняє переміщати дітей із території бойових дій на територію держави-агресора чи окуповані ним території. Дітям мають бути надані гуманітарні коридори у безпечну зону їхньої рідної країни чи нейтральну країну. До 18 років діти не можуть приймати такі рішення самостійно, і про їхнє переміщення можна говорити як про насильницьке. Якщо ж вивезення дітей розглядати як порятунок їх від бомбардувань, Росія має повернути їх Україні, вони можуть бути розміщені в регіонах, де бойові дії не ведуться», — пояснювала раніше «Верстці» адвокат Ольга Гнездилова.

Згідно з доповіддю Американського Інституту стратегії та політики New Lines і канадського Центру прав людини Рауля Валленберга, випадки вивезення сиріт можуть бути використані як докази геноциду, в якому Україна вже звинуватила Росію.

Нагадаємо також, що депортованим до РФ дітям одразу видають документи на нові імена, щоб потім їх було складніше знайти — правозахисники.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Війна
Будівля Харківського національного театру опери та балету, яка перетворила свій великий підземний простір на концертний зал, 25 жовтня 2023 року. Фото: Reuters
У Харківському оперному театрі облаштували концертну залу у підвалі — і вже готуються до виступів: ось як це виглядає
2 хв на прочитання03 Листопада 2023
Начальник військової частини привласнили 3,5 млн грн «бойових» виплат
На Дніпропетровщині начальник військової частини зі спільником привласнили 3,5 млн грн «бойових» виплат неіснуючих солдатів
1 хв на прочитання31 Жовтня 2023
Україну вночі атакували п'ятьма «шахедами»
Україну вночі атакували п'ятьма «шахедами» та керованою авіаційною ракетою
1 хв на прочитання29 Жовтня 2023
ООН опублікували швидку екологічну оцінку підриву Каховської дамби
1 хв на прочитання27 Жовтня 2023
Майно найбільшої авіакомпанії України МАУ розпродають з молотка
2 хв на прочитання27 Жовтня 2023
На Одещині ухилянта, який "придбав" квиток за $7 тис., засуджено до 10 тис. грн штрафу
1 хв на прочитання26 Жовтня 2023
Як підготуватися до можливого блекауту: топ порад
1 хв на прочитання26 Жовтня 2023
Підрив Каховської ГЕС – найбільша техногенна катастрофа світу за останні десятиліття
2 хв на прочитання24 Жовтня 2023
Більше з GreenPost