«Вирішувати питання з F-16 треба вже зараз»: експерти пояснили, як авіація союзників допоможе українському контрнаступу

3 хв на прочитання19 Березня 2023, 16:53

Польща переконала Німеччину відправити Україні танки, та змінити позицію США щодо F-16 полякам поки не вдається.

Україна давно просить США й інших західних союзників сучасні винищувачі F-16. Розмови про це відновилися після того, як наприкінці січня Німеччина погодилася передати ЗСУ танки Leopard 2, а також дозволила їхнє постачання іншим країнам. У середині лютого міністр оборони України Олексій Рєзніков заявив, що «абсолютно впевнений» у тому, що ЗСУ отримає від Заходу винищувачі. «Важливі історії» поговорили з військовими експертами, щоб зрозуміти, як авіація союзників допоможе українському контрнаступу.

New York Times зазначає, що у січні Польща відіграла важливу роль у тому, щоб переконати Німеччину відправити Україні танки. Зокрема польське керівництво говорило, що готове надати ЗСУ свої Leopard 2 без дозволу Німеччини. Однак змінити позицію США щодо F-16 полякам поки не вдається. У четвер, коментуючи рішення Польщі відправити в Україну МіГи, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі сказав, що воно не вплине на позицію президента Джо Байдена.

Раніше американці говорили, що не хочуть постачати Україні F-16 із двох причин. Перша — великий ризик втрати літаків через сили російських ППО. Друга — на навчання українських пілотів знадобиться багато часу.

Наприкінці лютого Washington Post із посиланням на високопоставленого американського військового писала, що від ухвалення рішення про постачання F-16 до їх застосування на фронті пройде близько півтора року. Адам Сміт із комітету збройних сил Палати представників США говорив виданню, що, якщо постаратися, цей термін можна скоротити до 8–12 місяців.

Військовий експерт Кирило Михайлов зазначає, що українські військові з великим ентузіазмом освоюють західну зброю, тому зазвичай їм потрібно менше часу, ніж передбачено програмами. Крім того, у зв'язку із втратами літаків у ЗСУ зараз багато «безкінних» пілотів. За його словами, до початку весняного наступу підготувати льотчиків, зрозуміло, не вдасться. Але оскільки війна, швидше за все, триватиме довго, вирішувати це питання треба вже зараз.

Обидва аналітики зазначають, що F-16 перевершують МіГ-29, оскільки можуть використовувати багато видів озброєнь, недоступних для МіГів.

«Потрібно пам'ятати, що чудо-зброї не існує, але змінити певною мірою баланс сил вони [F-16] можуть, як, наприклад, це зробили HIMARS», — вважає Михайлов.

На початку лютого відставний генерал армії США Майкл Фантіні, який літав на F-16 під час війни в Іраку, говорив New York Times, що ці винищувачі можуть відіграти значну роль у війні в Україні. Він назвав F-16 найманевренішим із існуючих військових літаків, за винятком F-22.

«Однак у повітряних операціях дуже багато залежить не лише від якості літаків, а й від організації повітряного бою, планування, підготовки пілотів та інших фахівців, підтримки та управління», — додає анонімний експерт «Важливих історій».

Нагадаємо, Польща та Словаччина поставлять Україні винищувачі МіГ-29: експерти розповіли, як від цього зміниться ситуація на фронті.

 

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: