Ми не можемо ввімкнути ліхтарі, але можемо вдягнутися так, аби стати «видимими» для водіїв. Для цього слід оснащувати світловідбивними елементами одяг, повідці й/або нашийники домашніх вихованців, засоби індивідуального пересування, наприклад, велосипеди та дитячі коляски, а також інші об'єкти при їх переміщенні по вулицях населених пунктів і особливо при переміщенні заміськими трасами.
Відбиваючи освітлення фар автомобіля, об'єкт робиться видимим для водія на досить великій дистанції.
Світловідбивні елементи для пішоходів можуть мати:
- лимонний;
- салатовий;
- білий;
- світло-сірий
- помаранчевий
- червоний колір.
Ці відтінки забезпечують найбільший показник відображення променів, що потрапляють на них при освітленні фарами автомобіля в темряві.
Слід пам'ятати, що коефіцієнт відбиваності для виробів світлих тонів становить 100 %, зменшуючись у міру потемніння кольору, і в продукції, виготовленої з червоного матеріалу, він становить лише 40 %. Це значно знижує помітність об'єкта для водія, збільшуючи потенційний ризик для пішохода.
«При русі автомобіля заміськими дорогами його швидкість рідко нижче 45-60 км/год, а гальмівний шлях, що проходить транспортним засобом до повної зупинки залежно від швидкості, реакція водія, типу дорожнього покриття і технічного стану автомобіля, становить 25-30 м. Таку дистанцію при швидкості пересування 90 км/год автомобіль долає всього за секунду», — розповідає Дмитро Артем'єв, судовий експерт у галузі автотехнічної експертизи.
Фахівці виділяють кольори за ступенем помітності в темний час доби у світлі ближніх фар на відстані до 55 м, у той час як при використанні світловідбивних елементів людину, що рухається, видно за 150-170 м.
При використанні водієм далекого світла пішохода, який переміщується у звичайному одязі, можна розрізнити за 100 м, в той час як використання виробів, що відбивають світло фар машини, збільшує цю дистанцію в 3,5 рази.
При русі транспортного засобу зі швидкістю 60 км/год гальмівний шлях становить 35–37 м, при цьому різні кольори одягу пішохода в умовах поганої видимості помітні відповідно:
- чорний — 18 м;
- червоний — 24 м;
- жовтий — 37 м;
- білий — 55 м.
З цього випливає, що навіть за умови адекватної реакції та достатнього досвіду водій не встигне зупинити транспортний засіб. Це пов'язано з тим, що після розрізнення людини, що йде на відстані 18–35 м, не залишається часу на зупинку автомобіля, згідно з законами фізики.
Згідно з результатами досліджень, видимість водія в нічний час доби становить 1/20 від того, що ця людина здатна розрізняти вдень.
Використання світловідбивних елементів та аксесуарів на одязі збільшує час реакції водія, необхідного для виконання необхідних маневрів та запобігання зіткненню, в 2,5–9 разів.
Які бувають світловідбивні елементи на одязі?
Смужка, що світиться. Вона належать до аксесуарів, що нашиваються на поверхню верхнього одягу пішохода.
Самозатяжні браслети або нарукавні пов'язки. Вони виготовляються на основі гуми і можуть швидко і надійно фіксуватися на поверхні рукава або штанини.
Підвіски, що світяться. Вони можуть кріпитися по кілька штук на поверхні пояса, ґудзиках, ремені, каптурі.
Можливість простої фіксації на поверхні одягу (за допомогою липучок) забезпечує простоту використання при високих світловідбивних характеристиках виробів.
Флікери. Це брелоки, що кріпляться на поверхні рюкзаків, елементах одягу і сумках.
При їх закріпленні використовуються шнурки або карабіни, що дозволяє так само легко їх демонтувати без шкоди для зовнішнього вигляду одягу.
Також ми розповідали, як одягатися надвір, якщо вуличне освітлення вимкнене.