Всесвітній День грунтів: в Україні розорано 54% всіх земель, збитки від деградації склали 50 мільярдів грн

3 хв на прочитання05 Грудня 2021, 13:16
Фото: Сад Фасад

Чорноземи втрачають гумус.

За даними Мінагрополітики, сьогодні в Україні 75 % всіх українських земель використовується. Під сільським господарством задіяно 71 %. Показник розорювання земель – 54 %.

Землеємність основних галузей економіки України в 2,5–2,7 рази вища, ніж у розвинених країнах. При цьому 2,4 млн га земель зайнятих водними об’єктами і вони недостатньо ефективно використовуються, пише АgroРolit.com.

Наявна проблема забруднення ґрунтів радіонуклідами, важкими металами, пестицидами, збудниками інфекційних хвороб.

Мінагро оцінює збитки від основних видів ґрунтової деградації українських земель у 40-50 млрд грн. В тому числі 23-28 млрд грн – від незбалансованих втрат гумусу й поживних речовин, а 17-22 млрд грн – від недобору продукції та втрат ґрунту через ерозію.

 Є дві ключові причини такого стану ґрунтів:

 Нераціональне використання земельно-ресурсного потенціалу держави

Відсутность єдиної державної системи охорони земель

В Україні створили загальнодержавну програма використання та охорони земель до 2032.

Вона передбачає:

  1. розробку схем землеустрою і технікоекономічних обґрунтувань, використання та охорони земель адміністративнотериторіальних одиниць
  2. Моніторинг земель і якості ґрунтів із створенням геоінформаційної платформи
  3. Запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб
  4. Захист земель від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, дотримання особливого режиму використання охоронюваних земель 

Заступник міністра АПК Тарас Дзоба підкреслив, що цього року було прийнято Закон України «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», яким з 1 липня 2021 року відкрито ринок землі, який пов'язаний з питаннями охорони ґрунтів, їх якості та системи їх використання, повідомляє пресслужба Мінагрополітики. 

«Україна, є одним із значних експортерів окремих видів сільськогосподарських товарів, що безумовно відіграє значну роль у формуванні продовольчої безпеки. І тому, ми повинні формувати політику таким чином щоб це збільшення не йшло за рахунок деградації ґрунтів, засолення ґрунтів, неправильних практик, що в довготривалій перспективі призведе  до суттєвих втрат», - зазначив Тарас Дзьоба.

Тарас Дзьоба висловив свою позицію щодо необхідності цифровізації аграрної галузі та виведення аграрної політики держави на новий рівень. Зокрема, заступник міністра наголосив, що потрібно об'єднати зусилля провідних наукових інституції, бізнесу, міністерства, для того щоб в основі використання цифрових даних були побудовані рішення, які дозволять комплексно і ефективно моніторити ситуацію використання ґрунтів.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: