Догори
Дати відгук

Всесвітній день донорства та трансплантації органів: переседки органів щорічно потребує 5 тисяч українців

Та кількість операцій, які здійснюють сьогодні трансплантологи - крапля в морі.

4 хв на прочитання17 Жовтня 2021, 14:28
Фото:
Ваше здоров'я Фото: Ваше здоров'я
Поділитись:

В Україні щорічно пересадки органів потребує близько 5 тисяч людей. Роками українці їздили на пересадки органів до Білорусі, Індії та Туреччини, збираючи на операції десятки тисяч доларів.

За даними МОЗ, у 2020 році в Україні було зроблено 128 трансплантацій, цього року - понад 200. Це дуже мало, оскільки тільки трансплантацій серця мають проводити щорічно від 200 до 445. Найбільшою є потреба у пересадці нирок. 

 Останнім часом на програми трансплантації за кордоном виділяла гроші держава. У 2020 році на це дали 1,089 млрд гривень, повідомляє ВВС

Трансплантації у Білорусі покривали лише 5% цієї потреби. Ще більше погрішила ситуацію пандемія коронавірусу, коли поїздки до Індії та операції там стали неможливі, та нещодавнє закриття кордонів Білоруссю.

"У таких надважливих операціях ми не маємо залежати від інших країн. Наша мета - досягнення трансплантаційної незалежності, щоб всі пересадки органів відбувалися в Україні", - говорить Василько Стрілка, керівник директорату високотехнологічної допомоги МОЗ.

Україна у цьому напрямку зробила перші кроки. За два останні роки в Україні зробили десятки трансплантацій серця, вперше пересадили легені і рогівку ока, кістковий мозок від неродинного донора, сотні пересадок нирок, трансплантацію печінки.

Цього року українців майже не відправляли на трансплантації за кордон. Лікарі проводили операції у Ковелі, Черкасах, Львові, Києві та Полтаві.

За словами пана Стрілки з МОЗ, змінилося кілька ключових речей.

У 2019 році Верховна Рада ухвалила закон про трансплантацію, який розблокував пересадку органів. Парламент дозволив за життя давати згоду на донорство або ж це після смерті можуть зробити рідні.

В Україні запрацювала Єдина державна інформаційна система трансплантацій. Тут збирається інформація про сумісність донора-реципієнта.

Зараз 43 лікарні мають необхідне обладнання, лікарів й можуть проводити трансплантації. Їх повністю оплачує держава:

  • 609 тис. гривень - пересадки серця і легень
  • 1,4 млн - пересадки печінки
  • 801 тис. - пересадки нирок

Проте одна з найважливіших причин, чому пересадки органів стали можливі, говорять експерти, полягає в тому, що в Україні пацієнтам почали діагностувати смерть мозку.

Пересаджувати органи від людини можуть лише після встановлення діагнозу - смерть головного мозку. Констатувати його має консиліум лікарів.

Людина при цьому повинна перебувати на штучній вентиляції легень, що дозволить зберегти органи для трансплантації.

Протягом багатьох років по всій території України майже не було діагностик смерті мозку.

"Лікарі просто не діагностували її. Вони говорили, а навіщо нам це робити? Смерть мозку має бути рутинною практикою, як це є у більшості розвинених країн", - говорить Василь Стрілка.

За його словами, заклади, де зараз проводять трансплантації, це ті лікарні, які запустили у себе діагностику смерті мозку. Це великі лікарні, куди привозять людей після ДТП, інсульту, які теоретично можуть стати донорами.

Фахівці кажуть, що в Україні необхідна популяризація донорства органів.

При житті людина може написати згоду стати донором, або після смерті рідні можуть погодитись пожертвувати органи.

При цьому одна людина, якщо її органи пересадять, може врятувати 7-8 людей.

З початку 2021 року, за даними МОЗ, 30 сімей сказали донорству так і пожертвували органи своїх рідних. Це врятувало життя близько сотні людей.

"Трансплантації - операції, де сум і радість ідуть паралельно. Одне неможливе без іншого. Перед тим, як завезти донора до операційної лікарі і медсестри шикуються вздовж стін. Це "коридор пошани" - остання шана тому, хто, помираючи, рятує інших. Коли донора провозять коридором, клубок підступає до горла", - Ірина Заславець журналістка та голова "Всеукраїнської платформи донорства іDonor" розповідає про трансплантацію у Черкасах влітку 2021 року.

Нагадаємо, що лікарі в Україні вперше пересадили кістковий мозок хворому від неродинного донора.

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.