Догори
Дати відгук

Всесвітній день донора крові: як підготуватися до кровоздачі та протипоказання (відео)

Нинішній день проходить під гаслом «Кров об'єднує всіх нас!»

3 хв на прочитання14 Червня 2021, 11:00
Фото: pravda.if.ua Фото: pravda.if.ua
Поділитись:

Щорічно 14 червня країни світу відзначають Всесвітній день донора крові. Це подяка добровільним неоплачуваним донорам за їхній благородний вчинок та порятунок життя людей, які потребують переливання донорської крові та/або її компонентів. Цьогорічна тема Всесвітнього дня донора крові — «Кров об'єднує всіх нас!» 

Портал donor.ua зібрав поради як підготуватись до кровоздачі. 

Раціон, уживання алкоголю чи ліків можуть уплинути на певні показники крові, тому радимо відмовитися від нижченаведеного списку продуктів або препаратів.

Копчена, гостра та смажена їжа з численними спеціями — табу мінімум протягом 48 годин перед донацією.

Соління також заборонені.

Молочні продукти, в тому числі йогурти, сир, вершки, масло, а також яйця. Уживання навіть невеликої кількості жирів, тваринних білків упливає на склад і якість крові, заважає її розподілу на компоненти. Також через мікрочастинки жиру сироватка крові стає надто густою, в'язкою, набуває каламутного вигляду. 

Горіхи, фініки та банани заборонені з тієї ж причини.

Буряк рекомендують не вживати протягом 48 годин перед здачею крові.

Чорницю — припинити їсти за 72 години до забору крові.

Ковбасні вироби — сосиска, ковбаса, балик, шинка та інше — заборонені.

Чипси, сухарики, халва, насіння, снеки, кетчуп, майонез, інші магазинні соуси та маринади містять безліч шкідливих синтетичних речовин, які дають змогу продуктам довгий час зберігати смак, колір і свіжість (якої в них бути не може, адже це — штучна їжа).

Солодкі магазинні напої, які містять шкідливі барвники.

Алкоголь, енергетичні напої. Про вживання таких рідин донору слід забути назавжди, але, якщо випили, то слід утримайтеся від здачі крові в найближчі 48 годин.

Лікарські засоби не вживати протягомостанніх 72 годин.

Куріння — ворог здоров'я не тільки донора, а й пацієнта, який отримує таку кров. У день здачі крові від сигарет доведеться відмовитися. Дихати тютюновим димом також заборонено мінімум півтори години до процедури. 

Що рекомендують їсти перед здачею крові?

Перелік рекомендованих продуктів набагато менший, але корисніший для здоров'я донора.

Порція напою обов'язкова безпосередньо перед процедурою здачі крові з метою запобігання розвитку гіповолемічної реакції організму через різку зміну артеріального тиску. Рекомендують випити воду, солодкий чай, компот із сухофруктів.

Легкий сніданок має бути за 2–3 години до здачі крові. У день донації, щоб уникнути непритомності та слабкості, варто перекусити вареними крупами на воді чи макаронними виробами без додавання вершкового масла. Також можна їсти хліб, сушку, сухарі (не магазинні снеки!), вівсяне печиво.

Пропарена риба та відварене м'ясо нежирних сортів. 

Нагадаємо, що фахівці підготували абсолютні протипоказання до донорства крові та компонентів крові. 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.