«Воскрешальні» продукти: лікар розповідає, як подолати наслідки похмілля

3 хв на прочитання01 Січня 2023, 10:38

А от похмелятися не варто, та й використовувати активоване вугілля пізно.

Похмільний синдром — це коли через зловживання спиртним через кілька годин з'являються головний біль, дратівливість, сухість у роті, пітливість, нудота та діарея. На ранок нервова система стає надчутливою, тому світло та звук можуть викликати біль — усе здається занадто яскравим і занадто гучним. Саме похмілля настає через утворення оцтового альдегіду під час розпаду етанолу: алкоголь — етанол — в організмі перетворюється на ацетальдегід. Самого етанолу в організмі стає більше, ніж можуть переробити ферментні системи. Етанол блокує антидіуретичний гормон, завдання якого — зберігати в організмі вітаміни та корисні речовини, забираючи все цінне з первинної сечі. Під час похмілля у людини утворюється більше вторинної сечі, і з нею йдуть життєво важливі речовини. Обмін речовин порушується: з організму вимиваються калій, натрій і глюкоза.

Позбутися ацетальдегіду допомагають ферменти алкогольдегідрогеназу (АДГ) та альдегіддегідрогеназу (АлДГ). Про це розповідає лікар Олександра Литкіна.

Похмелятися з ранку показано лише людям із алкогольною залежністю. У здорової людини з похмілля ферменти працюють на максимальних можливостях. При потраплянні чергової дози етанолу в організм знову утворюється оцтовий альдегід, який потрібно вивести. Також із похмілля пізно використовувати активоване вугілля. Похмілля — це все ж таки отруєння продуктами метаболізму, коли речовини вже ввібралися. Заздалегідь пити вугілля теж немає сенсу: молекула етанолу дуже маленька і в'язка, вона скрізь пробереться. І не варто пити надто багато води. Алкоголь викликає не зневоднення, а перерозподіл рідини. Вона накопичується в тканинах, через що з'являються набряки та головні болі. Пити воду в помірній кількості потрібно, щоб з організму швидше виводилися токсини.

А ось розсіл — цілком гідний союзник у боротьбі з похміллям.

Головне — перевірити, чи немає в ньому оцту. Під час похмілля в крові багато оцтового альдегіду, додаткова доза лише посилить ситуацію — все буде розщеплюватися повільніше. Якщо оцту немає — то огірковий розсіл допоможе відновити водно-сольовий баланс. Розсіл багатий на електроліти. Його люблять використовувати багато професійних спортсменів і тренерів як засіб для боротьби з судомами, які виникають при інтенсивному фізичному навантаженні. Річ у тім, що в розсолі приблизно в 20 разів більше натрію та в 8 разів більше калію, ніж у стандартному спортивному коктейлі. Ковток розсолу майже наполовину скорочує тривалість м'язових спазмів.

Окрім того, науковці з Інституту хімічної технології в індійському Мумбаї перевірили різні продукти, щоби знайти ті, які активізують вироблення природних АДГ та АлДГ.

На перше місце вийшли сир, груша, лайм, кокосовий сік, помідори й огірки. Змішувати їх не потрібно. Лікарі подбали і вирахували рецепт ідеального похмільного коктейлю.

У його складі: 65 % груші, 25 % лайма та 10 % кокосового соку. Під час випробування такий мікс зміг підвищити активність ферментів АДГ та АлДГ на 23 % та 70 % відповідно. В результаті похмілля у різних людей пройшло швидше.

Майже такими ж результатами можуть похвалитися пахта, пшениця, імбир, фініки та какао.

Усі цитрусові загалом прискорюють обмін речовин, дозволяючи шкідливим речовинам швидше вийти з організму.

Банани своєю чергою допомагають заповнити нестачу калію, яка є при похмілля. Також цей мікроелемент міститься в куразі, фісташках, морській капусті, чорносливі, нуті та петрушці.

Затягнути похмілля можуть молочні продукти, кава, овес, арахіс, просо, кукурудза, спеції, типу перцю, гвоздики, кмину та кориці.

Також ми розповідали про те, як усунути головний біль без ліків: радять фармацевти.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: