«Війна Росії з Україною буде найнебезпечнішою»: у США розсекретили прогноз держсекретаря 30-річної давнини
Україну треба розглядати як важливого самостійного гравця, а не як придаток до відносин з Росією.
Держсекретар США Лоуренс Іглбергер, який працював в адміністрації президента Джорджа Буша-старшого, в 1993 році підготував службову записку для свого наступника Воррена Крістофера, призначеного Біллом Клінтоном. Він описав ситуацію у всіх регіонах світу в епоху після холодної війни та попередив про можливі проблеми, на які слід звертати увагу. Одним із найгірших ймовірних сценаріїв він назвав війну між Росією й Україною. Розсекречений документ опублікувала дослідницька організація «Архів національної безпеки» (National Security Archive) при Університеті Джорджа Вашингтона. Про це розповідає «Дзеркало».
Лоуренс Іглбергер зазначив, що в період роботи нового держсекретаря стане можливим поступове включення Росії, що реформується, і східноєвропейських країн у стабільну систему Європи, чому США варто сприяти. Водночас серед трьох першочергових загроз світовому порядку та благополуччю Штатів він назвав «зрив реформ у Росії та повернення до тієї чи іншої форми авторитарного правління».
«Серед інших можливих проблем — збройний конфлікт між Росією та будь-якою сусідньою країною, зокрема з Україною, що є не найвірогіднішою, але найнебезпечнішою перспективою», — підкреслив держсекретар.
Значною загрозою він також назвав гіпотетичний відступ України, Білорусі чи Казахстану від зобов'язань щодо ядерного роззброєння.
«Для страховки від майбутніх невизначеностей ми хочемо якнайшвидше закріпити скорочення ядерних озброєнь і їхню консолідацію в Росії. Ми докладаємо багато зусиль, щоб Україна, Білорусь і Казахстан дотрималися своїх зобов'язань, і виведення ядерної зброї з цих трьох країн має залишатися одним із ваших головних пріоритетів», — писав держсекретар, що залишає посаду, своєму наступнику.
Він вважав, що ймовірні економічні проблеми України вже 1993 року можуть призвести до тертя з Росією з питань безпеки — наприклад, щодо розміщення Чорноморського флоту в Криму або, «що ще гірше», контролю над ядерною зброєю в Україні.
При цьому глава Держдепу США вважав, що «вгамувати» можливу різку поведінку України допоможе вже розпочата їм зміна підходу до роботи з нею: Україну треба розглядати як важливого самостійного гравця, а не як придаток до відносин з Росією, що перебувають у центрі уваги США.
«Водночас українці повинні зрозуміти, що володіння ядерною зброєю — це не перевага, а відповідальність, якщо вони прагнуть того, щоб їх сприймали серйозно», — зазначив політик.
Можливого краху реформ у Росії та її повернення до авторитаризму держсекретар Буша 1993-го побоювався дуже сильно.
«Курс Росії на найближчі роки є ключем до майбутньої конфігурації сил в Євразії, і еволюція Росії визначить, чи виникне знову довгострокова загроза безпеці США на цьому величезному масиві суші», — вважав він.
Іглбергер зазначив, що багато хто критикує його офіс за надто велику увагу до Росії і недостатню — до інших пострадянських республік.
«Ця критика не позбавлена підстав. Але залишається одна фундаментальна реальність:
Він рекомендував своєму наступнику забезпечувати допомогу та підтримку Росії з боку США на шляху до демократизації та побудови ринкової економіки. Це й принесло б США економічну вигоду у вигляді, наприклад, бізнес-співпраці та нових робочих місць, і допомогло б забезпечити міжнародну безпеку. У разі встановлення авторитарного курсу в Росії зовнішня політика для США стала б набагато складнішою та найдорожчою, був упевнений Іглбергер.
Нагадаємо також, що російсько-українська війна може завершитися заявою обох країн про беззаперечну перемогу — експерти.