Чи можуть передаватися нам хвороби наших чотирилапих друзів — котів, собак, хом’яків, папуг, декоративних кроликів і щурів? Наприклад, усі ми знаємо, що блохи, які живуть на котах і собаках, можуть нас покусати, але оселитися на нашому тілі - ні. Втім, ці паразити можуть переносити небезпечні інфекції, на які може хворіти та від яких може помирати людина. Чого найбільше нам слід остерігатися, це зоонозів — інфекційних хвороб, на які можуть хворіти і тварини, і люди: чуми, туляремії, сибірки, бруцельозу, лептоспірозу, сальмонельозу, хвороби Лайма тощо.
Як пояснюють фахівці Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України, для збудника зоонозу організм тварини є природним осередком, де він може жити, розмножуватися і виділятися в зовнішнє середовище. А потрапивши в людський — викликати захворювання й навіть призводити до смерті, адже зоонози у людей часто мають тяжчий перебіг, ніж у тварин. Зараження відбувається під час укусів членистоногих, контактним, харчовим, водним та аерозольним шляхом.
В Україні щороку виявляють поодинокі випадки зоонозних інфекцій серед людей. Епідеміологи звертають увагу на три з них: лептоспіроз, туляремію і бруцельоз.
Бацила, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду зі сечею інфікованих тварин, найчастіше гризунів. Заразитися можна під час купання у забруднених водоймах або під час контакту з тваринами, що є носіями збудника. У тіло людини патоген потрапляє через тріщини, порізи та рани на шкірі, і через слизові оболонки (очі, ніс, рот).
В Україні захворюваність на лептоспіроз сезонна й зростає навесні та влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм.
Основне джерело інфекції - гризуни (ондатри, щури, миші, ховрахи й зайці). Як правило, заражаються мисливці, фермери, заготівельники хутра і м’ясники, оскільки вони найчастіше контактують із тушами тварин.
Поширювати збудник можуть і комахи. Вони кусають тварин, а вже від них заражається людина. Підхопити інфекцію можна у забрудненій водоймі. На виробництві бактерія може поширюватися через дихальні шляхи. Передача від людини до людини можлива, але малоймовірна.
Головне джерело інфекції - велика і дрібна рогата худоба, а також свині. Іноді бруцели можуть уражати собак та котів. Хвороба у них зазвичай має безсимптомний перебіг.
Найчастіше бруцельоз діагностують у пастухів, фермерів, ветеринарів, працівників м’ясокомбінатів, підприємств з обробки шкур, вовни тощо. Пік захворюваності припадає на зиму, весну й літо.