Ветеран АТО радить, як вберегтися у випадку артилерійського обстрілу
Основним «індикатором» артилерійського обстрілу є звук виходу міни/снаряду/ракети РСЗВ.
Офіцер Яромир разом із побратимами захищав Луганський аеропорт, там отримав важке поранення. Величезною силою волі десантник став на ноги і повернувся в армію. Нині його бойовий досвід прислужується молодому поколінню воїнів. А ще він підготував власну інструкцію про те, як цивільним громадянам вберегтися у разі, якщо на вулиці, далеко від укриття, їх застав артилерійський обстріл.
«Ваші правильні дії допоможуть вижити», – каже Яромир. Публікуємо ці поради. І сподіваємося, що нікому з нас вони не знадобляться.
Яромир звертає увагу: основним «індикатором» артилерійського обстрілу є звук виходу міни/снаряду/ракети РСЗВ (реактивної системи залпового вогню). Гучність виходу міни/снаряду/ракети РСЗВ та чіткість світлового спалаху залежить від дальності розташування міномету/гаубиці.
Отже, щоб урятуватися:
1. Негайно займіть ГОРИЗОНТАЛЬНЕ положення та максимально притисніться до землі. Краще зробити це поблизу бордюру, фундаменту, земляного насипу або іншої бетонної чи дерев’яної споруди, які зможуть захистити від ураження осколками міни/снаряду/ракети РСЗВ.
2. Пересвідчившись, що міна/снаряд розірвалися і ви – цілі, негайно підведіться та швидко біжіть до надійного укриття (підвал/яма/окоп/вирва/ каналізаційний люк/рів тощо).
3. ПАМ’ЯТАЙТЕ: ВІД ОСКОЛКІВ НЕ ВТЕЧЕШ, ТОМУ ОРІЄНТУЙТЕСЬ ПО ЗВУКУ ВИХОДІВ МІНИ/СНАРЯДУ/РАКЕТИ РСЗВ ТА/АБО СВІТЛОВОМУ СПАЛАХУ ВИХОДУ МІНИ/СНАРЯДУ/РСЗВ.
4. Короткими перебіжками прямуйте до надійного укриття і в разі виходу міни/снаряду у вашому напрямку постійно виконуйте пункт 1 – доки не добіжите до надійного укриття.
5. Щоб допомогти іншим особам, які знаходяться поруч, візьміть на себе управління їхніми діями та впевнено подавайте команди, щоб вони повторювали ваші дії. Дійте групою, як військовий підрозділ, злагоджено і впевнено.
6. Пам’ятайте: страх та паніка сковують дії людини, тому потрібно діяти рішуче і без зволікань.
7. Діставшись до надійного укриття, подбайте про тих, хто цього ще не встиг зробити. Скоординуйте їхні дії. Голосом позначте місце укриття для інших осіб, яких бачите. За можливості, надайте першу медичну допомогу тим, хто зазнав поранення і викличте швидку допомогу.
РЕКОМЕНДАЦІЇ:
1. Потренуйтесь:
- швидко займати ГОРИЗОНТАЛЬНЕ положення;
- швидко зводитись на ноги з положення лежачи;
- швидко переміщуватись по місцевості;
- впевнено діяти групою та подавати команди для інших.
2. Вивчіть ознаки артилерійського обстрілу:
- звукові ознаки (звук виходу, розриву, свисту міни/снаряду) – їх можна знайти у Youtube;
- світлові ознаки (світловий спалах на горизонті);
- можливі місця для укриття у районі, де ви живете/перебуваєте;
- типові об’єкти/предмети на місцевості, які можуть закрити вас від ураження осколками міни/снаряду/ракети РСЗВ – бордюр/фундамент/земляний насип/яма/рів.
ТИПОВІ ЗВУКОВІ ОЗНАКИ ДЛЯ ОРІЄНТУВАННЯ/ДІЙ ПІД ЧАС АРТИЛЕРІЙСЬКОГО ОБСТРІЛУ:
1. ВИХІД МІНИ/СНАРЯДУ – характеризується глухим притупленим низькочастотним миттєвим звуком.
2. РОЗРИВ МІНИ/СНАРЯДУ – характеризується гучним потріскуючим звуком з ознаками вдаряння осколків об металеві/бетонні/дерев’яні предмети. Схожий на тріскання шини вантажного автомобіля під час руху.
3. ПРОЛЬОТ МІНИ/СНАРЯДУ над вами (якщо почули цей звук, то міна/снаряд перелетіла місце, де знаходитеся) – характеризується свистом, схожим на політ «повітряного змія» (але це залежить від багатьох чинників).
4. ВИХІД РАКЕТ РСЗВ – характеризується гучним неприємним посвистуючим звуком, схожим на роботу каменедробарки.
5. РОЗРИВ РАКЕТ РСЗВ – важкі неприємні звуки, схожі на удари грому.
6. ПРОЛІТ РАКЕТ РСЗВ над вами – характеризується швидким свистом, схожим на сильний порив вітру перед бурею.