Після спиртного люди стають неуважними через те, що алкоголь блокує вироблення гормону норадреналіну, який грає важливу роль в роботі допоміжних клітин мозочка і деяких регіонів кори мозку. До такого висновку прийшли американські вчені, їхнє дослідження опублікував науковий журнал Nature Communications.
Доцент Техаського університету в Сан-Антоніо (США) Мартін Паукерт і його колеги вже майже десять років намагаються з'ясувати, як саме розвивається одне з головних видимих наслідків від вживання алкоголю - втрата пильності і координації рухів. Кілька років тому вони виявили, що обидва цих явища можуть бути пов'язані з порушеннями вироблення норадреналіну. Однак точні механізми їх розвитку залишалися загадкою для біологів.
У новому дослідженні їм вдалося отримати відповідь на це питання. Для цього вчені вводили мишам алкоголь в той час, поки ті бігали по біговій доріжці. Через те, що концентрація спирту в їх крові підвищувалася, тварини втрачали координацію рухів і починали частіше спотикатися. Біологи при цьому стежили ще й за тим, як змінювалася активність мозочка і тих областей кори головного мозку мишей, які відповідають за увагу.
Вчені з'ясували, що зниження концентрації норадреналіну спершу найбільше впливало не на нейрони, а на ті області кори і мозочка, де присутня так звана глія Бергманна. Ця субстанція заповнена астроцитами - допоміжними клітинами мозку, які захищають нейрони від пошкоджень, нормалізують обмін речовин і видаляють зайві сигнальні молекули з їхніх околиць.
Алкоголь порушує роботу цих клітин: він блокує вироблення норадреналіну, через що астроцити не можуть нормально "доглядати" за нейронами. В результаті через те, що астроцити перестають видаляти зайві сигнальні молекули і підтримувати в порядку оточення нейронів, з'являються проблеми в роботі тих регіонів кори і мозочка, які пов'язані з координацією рухів і уважністю.
Вчені спробували стимулювати активність цих клітин, однак це не повернуло мишам нормальну координацію рухів. Це говорить про те, що алкоголь викликає і інші порушення в роботі мозочка.
"З одного боку, це відкриття здивувало нас, так як мозочок безпосередньо задіяний в контролі над рухами. З іншого воно цілком очікувано вказує на те, що цей відділ мозку грає важливу роль в інших функціях мозку, а також говорить, що астроцити можуть відігравати важливу роль в роботі свідомості ", - підсумував Паукерт.
Нагадаємо, раніше науковці знайшли алкоголь, який корисно впливає на здоров'я жінок.
Це не що інше, як індійський ель. Таємниця цього напою в тому, що він здатний підтримувати гормональне здоров'я.