Догори
Дати відгук

Вчені попереджають про загрозу нової пандемії через епідемію пташиного грипу

Штам H5N1 поширюється світом, вражаючи все більше видів ссавців, і експерти стурбовані недостатньою готовністю до можливої пандемії.

3 хв на прочитання2 години тому
Фото ілюстративне / pixabay Фото ілюстративне / pixabay
Поділитись:

Світ опинився перед обличчям нової потенційної загрози для здоров'я населення планети. Вчені все частіше висловлюють серйозні побоювання щодо епідемії пташиного грипу, яка непомітно, але наполегливо розповзається по континентах і, за словами експертів, цілком може досягти масштабів пандемії, повідомляє BBC.

Інфекціоністи нагадують, що офіційна статистика підтверджених випадків захворювання завжди значно нижча за реальну кількість хворих, що ускладнює оцінку справжніх масштабів епідемії. Деякі експерти не виключають, що Сполучені Штати Америки вже пройшли точку неповернення, після якої початок нової пандемії – це лише питання часу.

Мова йде про надзвичайно заразний штам пташиного грипу H5N1, який сьогодні вже зафіксовано на всіх континентах, крім Австралазії. Інфекцію діагностували навіть у пінгвінів в Антарктиці та верблюдів на Близькому Сході.

За даними міністерства сільського господарства США (USDA), пташиний грип виявлено у всіх 50 американських штатах, як на фермах, так і в дикій природі. Більше того, інфекція вже поширилася за межі птахофабрик, вразивши близько 1000 стад молочних корів. Серед людей медики нарахували щонайменше 70 випадків зараження, один з яких завершився летально.

Епідеміологи висловлюють серйозне занепокоєння тим, що світ, і навіть Сполучені Штати, недостатньо підготовлені до такого розвитку подій, не кажучи вже про менш забезпечені країни. Існує побоювання, що якщо вірусу буде надано достатньо можливостей для безперервної еволюції, поступово адаптуючись до зараження інших ссавців, нинішній спалах інфекції серед тварин у США може стати спусковим гачком нової глобальної пандемії.

Вчені занепокоєні пташиним грипом з трьох основних причин: велика кількість заражених видів ссавців (за даними ООН, їх не менше 70), швидке поширення серед корів, які перебувають у тіснішому контакті з людьми, а також проблеми в сфері охорони громадського здоров'я, зокрема скорочення фахівців з інфекційних захворювань у ряді державних установ.

Пандемічний потенціал захворювання визначається можливістю його передачі від людини до людини, чого наразі не зафіксовано щодо пташиного грипу. Проте вірус стає все частіше здатен долати міжвидові бар'єри, причому значно швидше. Вчені побоюються, що з початком весняного сезону міграції птахів поширення вірусу може лише прискоритися.

Вакцинація сільськогосподарських тварин викликає дискусії, проте деякі країни, наприклад Франція, вже почали вакцинувати свійських птахів, що призвело до зниження рівня заражень на регіональному рівні. США також нещодавно схвалили використання оновленої вакцини проти H5N1 для захисту домашньої птиці. На всякий випадок державні установи в різних країнах зробили запаси вакцин від пташиного грипу для використання у випадку підвищеного ризику, насамперед для працівників, які перебувають у тісному контакті з тваринами.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.