Після оприлюднення в журналі PNAS матеріалу, в якому було ретельно проаналізовано зв’язок БЦЖ-індексу та смертності від СOVID-19, в інфопросторі знову почали обговорювати тему можливої старої вакцини від нової хвороби. А в українських пологових будинках лікарі почали наполягати на обов’язковій вакцинації новонароджених вакциною БЦЖ, мотивуючи тим, що це доцільно в умовах пандемії СOVID-19.
У своєму коментарі GreenPost імунолог-вакцинолог Андрій Волянський нагадав, що вакцинація БЦЖ проводиться у світі вже понад 100 років, і в Україні останніми роками вона змінила схему з трьох доз на одну.
«Велика схема використовується лише в Росії, – говорить він. – Усі інші країни світу – а це близько ста країн – використовують однодозову схему введення БЦЖ після народження».
Андрій Волянський пояснює: БЦЖ – це жива вакцина, бактеріальна, і, як і інші вакцини, вона має є дві основні дії: специфічну, спрямовану саме проти збудника туберкульозу, та неспецифічну, або загальностимулюючу.
«Вакцини – це "зарядка" для імунної системи, – говорить імунолог. – Вона стимулює різні ланки імунної системи, тому можна казати, що ті люди, які були щеплені, мають більш треновану імунну систему. Але у різних вакцин ця неспецифічна дія різна. Тому можна прогнозувати, що саме БЦЖ має якусь особливу захисну дію проти коронавірусу».
Проте Волянський застерігає від поспішних висновків до оприлюднення доказів цієї теорії у вигляді саме наукових досліджень. Вакцинолог нагадує про дослідження ізраїльських науковців, автори якого аналізували, яка кількість хворих була вакцинована БЦЖ порівняно з часткою вакцинованих у суспільстві загалом. І результати цього дослідження не показали суттєвої різниці.
Ми вже писали, що вакцина БЦЖ може виявитись помічною від коронавірусу.
Також ми розповідали, що щеплення БЦЖ не впливає на зараження коронавірусом – ВООЗ.