Відтепер в Україні також можна отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію від COVID-19. З 1 липня українці, як обіцяє уряд, зможуть оформляти COVID-сертифікати, які міститимуть не лише дані про щеплення.
Міжнародне свідоцтво про вакцинацію від COVID-19 — це документ міжнародного зразка, який засвідчує історію щеплень конкретної людини. Ще до початку пандемії коронавірусу такі свідоцтва, куди вносили дані про вакцинацію від інфекційних хвороб (грипу, кору, дифтерії, поліомієліту тощо), були в багатьох країнах світу. Про це повідомляє пресслужба МОЗ.
Вони також відомі як «жовті паспорти» чи «жовті картки» — відповідно до затвердженого ВООЗ міжнародного зразка такого документа, сторінки якого мають жовтий колір. Сертифікат оформлюється згідно з міжнародними медико-санітарними нормами, які ВООЗ затвердила в 2005 році.
У такий документ, графи якого оформлені кількома міжнародними мовами, зазвичай вносять дані про передбачені у країні стандартні чи будь-які додаткові щеплення, зокрема:
З початком масових кампаній вакцинації в західних країнах (наприклад, у Німеччині) саме ці «жовті паспорти» стали основним документом, куди вносять дані про щеплення від COVID-19. Такий документ зручний, бо відповідно до стандартів ВООЗ може бути визнаний в усьому світі. Видається та заповнюється він у паперовому вигляді.
Відповідно до пояснень МОЗ України Міжнародне свідоцтво про вакцинацію видаватимуть тим українцям, які отримали щеплення двома дозами вакцини від COVID-19. Це може бути будь-яка з використовуваних в Україні вакцин (Pfizer/BioNTech, AstraZeneca будь-якого виробництва та CoronaVac), адже всі їх ВООЗ схвалила до екстреного застосування.
Тобто право отримати документ мають ті, хто завершив повний курс вакцинації.
Відповідно до міжнародних вимог свідоцтво оформлюватимуть англійською або французькою мовою, додатково — українською.
У ньому будуть такі дані:
Термін дії виданого в Україні документа — рік із можливістю продовження. Видаватимуть його лише у паперовому вигляді.
Якщо людина має абсолютні протипоказання до проведення щеплення проти COVID-19, замість свідоцтва пацієнт може отримати письмове роз’яснення українською та/або англійською мовою з переліком підстав для такого рішення.
У МОЗ кажуть, що свідоцтво можуть отримати двічі щеплені українці у будь-якому медичному закладі, підключеному до електронної системи охорони здоров'я.
Міжнародне свідоцтво про вакцинацію в Україні вже можна оформлювати: про це в МОЗ заявили 7 червня.
Слід відрізняти таке свідоцтво від «ковідного сертифікату» (він же «ковідний паспорт», «зелений сертифікат» тощо) — документу, який зараз розробляється в Україні з урахуванням вимог ЄС і ВООЗ та планується до запуску з 1 липня 2021 р.
У чому різниця?
Міжнародне свідоцтво про вакцинацію:
Ковідний сертифікат:
Нагадаємо, що раніше МОЗ пообіцяло українцям «ковідний сертифікат» для вільних подорожей.