Догори
Дати відгук

В США почали ділити корисні копалини на Місяці

Міжнародні угоди забороняють будь-якій країні привласнювати космічні об'єкти, в NASA вважають, що для видобутку корисних копалин володіти Місяцем не обов'язково

6 хв на прочитання22 Травня 2020, 06:30
Поділитись:

Міжнародні угоди забороняють будь-якій країні привласнювати космічні об'єкти, але в NASA вважають, що для видобутку корисних копалин володіти Місяцем не обов'язково.

Крига для ракетних двигунів, гелій-3 як джерело енергії — Місяць багатий на цікаві корисні копалини. Але хто може ними користуватися? Американська космічна агенція NASA намагається знайти партнерів для підтримки своєї спірної юридичної позиції. Повідомляє Der Spiegel

Керівника пілотованих місій NASA Дага Ловерро нещодавно запитали, чи він справді вірить, що американські астронавти зможуть приземлитися на Місяці через чотири роки й чи ця дата не була знята з порядку денного через пандемію коронавірусу.

"Ця дата не просто на порядку денному, вона і є порядок денний", - відповів він. 

NASA з ініціативи президента Дональда Трампа хоче повернутися на Місяць. І тисне на інших. Коли американці літали на супутник Землі в кінці 1960-х і на початку 1970-х років, їхня космічна програма мала ім'я грецького бога - "Аполлон". Повернення тепер відбудеться з ім'ям його сестри — Артеміди. Приблизно у 2024 році 3-4 астронавти почнуть свій шлях зі стартового майданчика 39-B Космічного центру Кеннеді в Флориді. Надважка ракета SLS за приблизно два мільярди доларів з європейсько-американською капсулою "Оріон" на верхівці доставить мандрівників на орбіту Місяця. А там двоє пілотів сядуть в човен, збудований приватною компанією. Модуль для посадки доставить їх на південний полюс Місяця приблизно за тиждень. Йдеться про довгострокову присутність на супутнику. А за ідеальним сценарієм, воно стане підготовкою до майбутніх місій на Марс. 

США хочуть укласти міжнародні угоди з іншими країнами, які теж зацікавлені ресурсами Місяця. Відповідний документ отримав назву "Домовленості Артеміди". Ключові положення тепер стали відомими. В них йдеться про допомогу в разі виникнення надзвичайної ситуації, про співпрацю між різними країнами, про ліквідацію космічного брухту тощо. Але також в документі йдеться про видобуток корисних копалин на Місяці, про захист місць попередніх американських висадок і про встановлення так званих безпечних зон навколо майбутніх баз. Країни будуть контролювати території навколо своїх станцій і не будуть мати доступ до зон інших.

Віцепрезидент NASA з міжнародних відносин Майк Голд вважає, що ці принципи не зможе відкинути жодна "відповідальна космічна держава". 

"Ми сподіваємося, що завдяки "Домовленостям Артеміди" майбутнє буде більше схоже на Star Trek і менше на Star Wars", - сказав він.

Один з найбільш цікавих ресурсів Місяця — це крига, запаси якої містяться в глибоких кратерах. Її потенційно можна використати як ракетне паливо. Також багато розмов триває про використання місячного пилу як будівельного матеріалу чи гелію-3. Якби тільки на Місяці можна було займатися видобутком корисних копалин. Насправді вже існує міжнародна угода, яка регулює таку діяльність. Більше сотні країн включно зі США підписали угоду про космос в 1967 році. Вона зобов'язує всіх використовувати космічний простір виключно в мирних цілях, забороняє застосування зброї масового знищення і пояснює, що жодна країна не може привласнити будь-яке космічне тіло. В NASA наполягають, що "Домовленості Артеміди" допоможуть реалізувати цю угоду.

"З історичної точки зору, ці старі домовленості повинні не дозволити могутнім країнам робити в космосі все, що заманеться", - пояснив юрист міжнародного права Штефан Хобе, який керує Інститутом повітряного, космічного й кіберпростору в Кельнському університеті. 

"Проблема тільки в тому, що Договір про космос у деяких пунктах недостатньо ясно регулює правову ситуацію", - додав він. 

Наприклад, не зрозуміло, чи можуть фізичні особи використовувати ресурси космосу з метою отримання прибутку, займатися розробкою покладів корисних копалин на Місяці й астероїдах. США аргументують, що це повинно бути доступним правом. На їхню думку, корисні копалини в космосі можна добувати, навіть не будучи їхнім формальним власником. Аналогічним чином можна ловити рибу в міжнародних водах, не маючи права володіти океаном. 

"Я вважаю таку точку зору помилковою. Але, можливо, їх потрібно ще ретельніше розглянути після представлення. "Домовленості Артеміди" зроблять правові погляди американців обов'язковими для партнерів програми з освоєння Місяця. І це найбільше дратує юристів. Ми знову прийшли до того, що великі гравці диктують свою волю дрібнішим", - сказав Хобе. 

Спеціальна угода про діяльність країн на Місяці й інших небесних тілах за 1979 рік повинна була регулювати конкретні умови використання космосу країнами і приватними компаніями. Але лише 18 країн ратифікували текст угоди. Тому її вважають провальною. Перед усім, тому що проти неї активно виступали США. 

"Я вважаю це непорядним, коли хтось спочатку підриває всі міжнародні спроби дійти до згоди, а потім заявляє, що правил немає і тепер треба їх створювати односторонньо. Ми не будемо чекати, поки буде узгоджуватися договір, який становить для нас національний інтерес", - сказав експерт з космічного простору Крістофер Джонсон. 

"Ми вважаємо, що можемо полетіти на Місяць й використовувати там ресурси. І ми це зробимо. Але так, щоб це відбувалося в партнерстві з іншими країнами", - додав він. 

Одним з таких партнерів може стати Європейська космічна агенція ESA. Європейці працюють над безпілотним місяцеходом. І вони хотіли б відправити також одного чи більше астронавтів у капсулах NASA. Німецькі астронавти Александр Герст, який вже був двічі на МКС, і Маттіас Мауер, який вирушить туди у 2022 році, неодноразово заявляли, що готові до місії на Місяць. В Європейському центрі астронавтів у Кельні триває будівництво тренувальної станції Luna. Саме тут буде проходити підготовка до польотів на природний супутник Землі. 

"Ми ретельно вивчимо всі пропозиції американців. Загалом, мені здається, напрямок правильний. Але потрібно бути обережним, щоб місячна програма лишалася міжнародною", - сказав голова ESA Ян Вьорнер, додаючи, що йдеться про спільне використання супутника Землі.

"Ми повинні захистити Місяць і не допустити надмірної експлуатації, як це відбулося в різних частинах Землі", - пояснив він.  

Нагадаємо, бюджет порожній, а бізнес не працює – це така нова стратегія?Крім того, на кадастровій карті з’явилося більше інформації про надра і довкілля.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
 Європейський Союз готується до прийняття Packaging and Packaging Regulation
Новий регламент ЄС щодо упаковки PPWR: багаторазове пакування, заборона на деякі види пластику та мінімізація плівки
2 хв на прочитання6 хвилин тому
Розваги на джипах квадроциклах та багі у заповідниках можуть заборонити законом Міндовкілля про збереження природи
Розваги на джипах, квадроциклах та багі у заповідниках можуть заборонити законом: деталі
1 хв на прочитання56 хвилин тому
Рецепт смачного сніданку Як приготувати швидку страву
Рецепт смачного сніданку з лаваша : він точно здивує вас своєю простотою приготування
1 хв на прочитаннягодина тому
Посадовці зрубували сторічні дуби в Чорнобильському заповіднику
Правоохоронці викрили посадовців, які зрубували сторічні дуби в Чорнобильському заповіднику
2 хв на прочитаннягодина тому
Збитки довкіллю внаслідок атаки по ДніпроГЕС становлять понад 140 млн гривень
1 хв на прочитання2 години тому
У Черкасах пересадили кістковий мозок пацієнту, донора для якого шукали 15 років і знайшли в США
3 хв на прочитання3 години тому
В Києві розкрили канал постачання наркотиків: вилучено кокаїну на $250 тисяч
1 хв на прочитання3 години тому
Як виростити гриби вдома: свіжі печериці на столі цілий рік
1 хв на прочитання4 години тому