Догори
Дати відгук

Усім новонародженим робитимуть скриніг для виявлення генетичних захворювань ㅡ МОЗ

Перевірятимуть на 21 захворювання.

2 хв на прочитання24 Червня 2021, 17:00
Фото:
Репродуктивне здоров'я Фото: Репродуктивне здоров'я
Поділитись:

Міністерство охорони здоров'я запровадить неонатальний скринінг на ймовірні генетичні захворювання усім новонародженим в Україні. Про це повідомив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко на форумі «Україна 30. Здорова Україна».

Зокрема, за словами очільника МОЗ, перелік захворювань, на які перевірятимуть новонароджених, розширять із 4 до 21.

«Ми рухатимемося до того, щоб виявляти вчасно генетичні та орфанні хвороби, формуємо реєстр цих захворювань і зробимо все можливе для того, щоб держава забезпечила медикаментозну корекцію цих недуг на перших етапах життя, а також дала змогу жити повноцінно нашим дітям», ㅡ сказав Ляшко.

Він також додав, що в Україні запровадять сімейний скринінг. Так, пари, які планують народження дитини, зможуть пройти скринінгові дослідження й оцінити ризики виникнення генетично зумовлених захворювань у своїх дітей.

«У стратегії людського розвитку, яка затверджена указом президента у червні цього року, окремий блок присвячений здоровому дитинству. Ми повинні переглянути нашу дитячу смертність, переглянути якість надання допомоги з початку народження, а також у період вагітності», ㅡ заявив міністр.

Що таке неонатальний скринінг?

Неонатальний скринінг передбачає обстеження новонароджених задля виявлення спадкових і вроджених захворювань. Його роблять у перші дні життя дитини, зазвичай ще у пологовому будинку. Процедура не загрожує життю новонароджених.

Раннє діагностування спадкових і вроджених захворювань у дітей дає змогу їх своєчасно виявити й почати лікування, щоб запобігти тяжким наслідкам — включно з інвалідністю та смертю. На пізніших етапах вартість лікування може становити десятки мільйонів гривень.

У червні цього року Верховна Рада підтримала зміни до державного бюджету, які передбачають виділення 300 мільйонів гривень із фонду президента для створення центрів неонатального скринінгу.

За словами Ляшка, ці центри дадуть змогу робити 80 тисяч тестувань малюків з усіх регіонів України на рік. Їх зможуть обстежувати на наявність 21 вродженого захворювання, зокрема спінальної м’язової атрофії (СМА), муковісцидозу, фенілкетонурії, ендокринологічних захворювань тощо.

Нагадаємо, що Зеленський пообіцяв обов’язкові медогляди для громадян віком 55+.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.