Догори
Дати відгук

У європейських містах починають висаджувати «Крихітні ліси» — ось як і навіщо це роблять

Не просто висаджування дерев уздовж вулиць та у дворах, а створення повноцінних екосистем.

7 хв на прочитання17 Лютого 2025, 16:06
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

До 2050 року дві третини населення світу житиме у містах, і щоб це було комфортним для людей, влада вже зараз має займатися озелененням міських просторів, йдеться у доповіді Продовольчої та сільськогосподарської організації Об'єднаних Націй (ФАО). Одне з можливих рішень — міські ліси. Тобто не просто висаджування дерев уздовж вулиць та у дворах, а створення повноцінних екосистем із рослинами, тваринами та птахами. «Дзеркало» розповідає, як подібні проекти реалізуються у Німеччині та Італії.

Ліс за 12 тисяч євро

«Крихітний ліс» нещодавно з'явився в німецькому Франкфурті-на-Майні на місці колишнього пустиря. На площі лише 120 м2 за допомогою школярів були посаджені клени, дуби, ірга й інші листяні рослини — лише понад 350 чагарників і дерев різних порід. Було вибрано типові для регіону види з привабливими для комах і птахів квітами, плодами та ягодами.

Також на обгородженій території можна побачити купи каміння, хмиз і невелике водоймище. Все це покликане бути укриттям для тварин.

«Цей проект створено за концепцією японського біолога Акірі Міявакі, яка спрямована на створення невеликих лісів, які не потребують особливого догляду. Все, що потрібно робити, — це поливати на ранній стадії й іноді викорчовувати дикорослі рослини», — розповідає Юлія Ауер, одна з учасниць ініціативи «Гай на Майні» (Main-Wäldchen).

У посадку маленького лісу у Франкфурті було вкладено близько 12 тис. євро. І хоча місто озеленяється й іншими способами (за останні роки було посаджено тисячі дерев, озеленено дахи та фасади), міський парламент вирішив, що треба продовжити створювати міні-ліси. Муніципальна влада планує створити ще не менше трьох таких самих маленьких лісів, заснованих на тій самій концепції.

Реалізація таких проектів планується й у інших місцях німецької федеральної землі Гессен. Наприклад, місто Кассель, яке поставило собі за мету стати містом зі 100 тис. дерев, зараз шукає відповідну територію для створення свого першого «Крихітного лісу». А раніше тут уже реалізували дослідницький проект зі створення двох «міських лісових садів». Багато їстівних рослин виростають там у кілька шарів, подібно до лісу, і таким чином робиться акцент на екологічних і соціальних функціях.

Навіщо городянам ліс

За словами міського представника Касселя, мета озеленення та створення міні-лісів і садів — покращення мікроклімату та стимулювання біологічного розмаїття.

«Ми також сподіваємося, що ці та подібні проекти допоможуть громадянам краще розуміти природу та довкілля», — розповідав він.

У Франкфурті при виборі майданчиків для міні-лісів пріоритет надаватиметься тим районам, де особливо важливо охолодити мікроклімат, сказала представниця відомства з охорони довкілля.

Союз охорони природи (Nabu) у Гессені високо оцінив деякі аспекти, пов'язані з посадкою невеликих лісів, особливо підхід до екологічної освіти.

«Крихітні ліси» допомагають покращити місцевий клімат і благотворно впливають на біорізноманіття», — заявив експерт з лісів Марк Хартун.

«Загалом «Крихітні ліси» — це гарна ідея», — погоджується експерт із Nabu.

Фахівці визнають важливість міських лісів для здоров'я людини, а також для пом'якшення наслідків зміни клімату й адаптації до нього. Міські зелені насадження поглинають шум, фільтрують шкідливі викиди міського транспорту та виробництва, та надають позитивний вплив на психічне та фізичне здоров'я населення. Вони також поглинають вуглець і можуть допомогти охолодити міське повітря на 8 °C, пом'якшуючи температурні умови під час хвиль спеки, які особливо небезпечні у міському середовищі.

Екологічні проблеми Зміна клімату Європа Міста Крихітний ліс Екосистема
Юлія Ауер, учасниця ініціативи Main-Wäldchen, у «Крихітному лісі» площею близько 120 м2 у Франкфурті. Фото: Boris Roessler/dpa

Зелено, але нерівномірно

Як наголошується у доповіді ФАО, стрімка урбанізація без адекватного планування призводить до того, що зелених насаджень у містах іноді надто мало чи вони невдало розташовані. При цьому наявні парки та сквери часто розміщені в більш благополучних районах, а незаможні городяни не можуть собі дозволити жити поряд із зеленими зонами. У багатьох містах світу інтереси малозабезпечених груп населення, як і раніше, не враховуються при плануванні, проектуванні й управлінні міськими зеленими насадженнями.

У країнах ЄС, де за прогнозом до 2050 року 84 % населення проживатиме у містах, муніципалітети все частіше намагаються поєднувати міську ущільненість із потребою у якісних зелених просторах. І для цього розробляють нові стратегії й інноваційні підходи до реалізації проектів із озеленення.

Одна зі стратегій — правило «3-30-300»: з кожного будинку має бути видно щонайменше три дерева, кожен район повинен мати не менше 30 % покриття кронами дерев, а кожна людина має перебувати не далі ніж за 300 м від якісних міських зелених просторів.

Три приклади, як зробити місто зеленішим

В італійському місті Парма з 2012 року розпочалася реалізація проекту «Харчовий ліс Пікассо». Під час нього занедбана ділянка землі була перетворена на рекреаційний та освітній зелений простір для місцевої спільноти, де сьогодні на території площею 4500 м2 вирощуються та збираються різні види фруктів та овочів.

Picasso Food Forest — це громадський парк, в якому рослини не тільки виконують естетичну функцію, забезпечують затінок і насичують повітря киснем, а й служать джерелом продуктів для місцевих жителів. Також ліс став місцем відпочинку, ігор дітей, спілкування, навчання. Крім того, Picasso Food Forest відіграє важливу роль у підтримці біорізноманіття: тут було зареєстровано понад 300 видів тварин, включаючи птахів і комах. Ще в лісі зустрічається приблизно стільки видів рослин — як культурних, так і диких.

Ще один цікавий міський ліс також розташований в Італії: на західній околиці Мілана з 1974 року напівзанедбані території поступово перетворилися на велику зелену та водну зону міста під назвою Boscoincittà. Проект ініціювала організація Italia Nostra, яка займається захистом культурної та природної спадщини.

Сьогодні Boscoincittà є популярним громадським парком площею 120 га з різноманітними природними середовищами: лісом, лугом, струмками і навіть болотом. Тут також облаштовано зону громадського садівництва, де розміщено 200 садових ділянок місцевих мешканців. У парку проводяться спортивні та фітнес-заходи, майстер-класи з садівництва, а також освітні програми в галузі екології. Крім того, на території діє конференц-зал, а для шкільних і молодіжних груп передбачено гостьовий будинок на 24 місця. Безпеку на території парку, що відкритий для відвідування цілодобово, підтримують волонтери.

Ще одне цікаве рішення щодо озеленення міста було застосовано у Фрітауні (Сьєрра-Леоне). Там у 2017 році, після руйнівного зсуву, який забрав життя понад тисячу людей, було запущено ініціативу Transform Freetown. І однією з її складових був план висадки 1 млн дерев і збільшення рослинного покриву міста на 50 % до кінця 2022 року, тому що відновлення лісу в горбистій місцевості допомагає запобігати зсувам і паводкам у сезон дощів.

У кампанію з посадки та догляду за деревами залучили місцеву спільноту, особливо жителів малозабезпечених районів, розташованих уздовж схилів і річок. Влада Фрітауна запустила додаток TreeTracker, призначений для моніторингу виживання висаджених саджанців. А учасники кампанії отримували мобільні грошові перекази як стимул за успішний догляд за деревами.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Розкрадання 8,4 млн грн на ремонті дороги: на Закарпатті викрили підрядника
На Закарпатті підрядника викрили на розкраданні 8,4 млн грн під час ремонту дороги державного значення
1 хв на прочитання2 години тому
Справа «Київпастрансу»: БЕБ завершило розслідування розкрадання 5 млн грн на закупівлі шин
БЕБ завершило розслідування щодо екс-посадовців «Київпастрансу»
1 хв на прочитання4 години тому
Осетрові в Дунаї на межі зникнення: дослідження показало тривожні результати
Осетрові на межі зникнення, їх виявляють лише за слідами ДНК у воді Дунаю
2 хв на прочитання5 годин тому
У Вінницькому зоопарку вперше народилася патагонська мара
Родина екзотичних патагонських мар вперше дала потомство (ФОТО)
1 хв на прочитання6 годин тому
Наслідки негоди: на Волині пошкоджено міст через річку, рух транспорту повністю перекрито
1 хв на прочитання7 годин тому
Одеського дорожнього гіганта звинувачують у розкраданні мільйонів на "Великому будівництві"
2 хв на прочитання9 годин тому
Лазерна оборона: китайці створюють «Зоряні війни» проти комарів
5 хв на прочитання10 годин тому
Лайфхак для власників тварин: як підготувати улюбленця до подорожі за кордон і не чекати 4 місяці
2 хв на прочитання11 годин тому
Більше з GreenPost
Джерело фото: Unsplash
Зуби старіють разом з нами. Як зберегти молодість ротової порожнини
6 хв на прочитання11 Липня 2025
Секрети ідеальної курки: як правильно маринувати та готувати соковите м'ясо
Секрет соковитої та ніжної курки - все про маринування та правильне приготування
2 хв на прочитаннягодина тому
У Німеччині розслідуватимуть заходи боротьби з COVID-19
Німеччина розпочинає масштабне розслідування заходів проти COVID-19
1 хв на прочитання3 години тому
Причина блекауту в Чехії: ČEPS назвав офіційну версію масового відключення
Названо офіційну причину блекауту, що знеструмив шосту частину Чехії
2 хв на прочитання4 години тому
Мінітістечко за $400 млн: режисерка «Сутінків» розповіла про сексизм у Голлівуді
2 хв на прочитання6 годин тому
Ціни на картоплю в Україні цього року будуть вигідними для фермерів, але високими для споживачів
2 хв на прочитання8 годин тому
Гороскоп для всіх знаків зодіаку на 11 липня 2025 року
5 хв на прочитання10 годин тому
На Одещині вилучили незаконні рачкові ятері, водних мешканців повернули додому
1 хв на прочитання12 годин тому