У ВООЗ стурбовані тим, що дедалі менше підлітків у Європі користується презервативами

3 хв на прочитання30 Серпня 2024, 12:47
Фото ілюстративне

Україна не потрапила до статистики.

У Європі зросла частка підлітків, які мають незахищений секс. Про це свідчать результати дослідження Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Дослідників цікавили відповіді сексуально активних 15-річних підлітків із 42 країн Європи та Центральної Азії (Україна не потрапила до статистики). Аби забезпечити якнайточніші результати опитування, дослідники використовували формулювання, близькі підліткам: «кохатися», «йти до кінця» тощо.

З'ясувалося, що кожен п'ятий хлопець та кожна сьома дівчина вже займалися сексом. Ця тенденція залишилася незмінною з 2018 року, якщо не вважати, що кількість хлопців, які почали статеве життя до 15 років, дещо знизилася.

Проте частка підлітків, які стверджують, що використовували презерватив під час останнього статевого акту, значно знизилася між 2014 і 2022 роками (для хлопців цей показник знизився з 70 до 61 %, а для дівчат — із 63 до 57 %). Близько третини підлітків (30 % хлопців та 36 % дівчат) не використовували презерватив або таблетки під час останнього статевого акту. І, порівняно із ситуацією 2018-го, це сильне погіршення статистики серед хлопців — практично на 10 %.

У зв'язку з цим у ВООЗ нагадали про далекосяжні наслідки для молоді, такі як небажана вагітність, небезпечні аборти та можливий сплеск захворювань хвороб, що передаються статевим шляхом.

Крім того, дослідники наголосили, що є пряма залежність між рівнем достатку сім'ї та тим, чи використовують підлітки презервативи. І це, на думку авторів звіту, також свідчить, що охорона здоров'я має передбачати доступність контрацептивів.

Висновки звіту «шокують, але не дивують», вважає регіональний директор ВООЗ у Європі Ганс Анрі Клюге. У багатьох країнах нехтують сексуальною освітою відповідно до віку через побоювання, що це спонукатиме молодих людей до статевих актів, хоча радше навпаки: передача правильних знань у правильний час сприяє відповідальній поведінці.

Тому ВООЗ закликає політиків, освітян і медичних працівників зробити сексуальну освіту та медицину ще більш доступною для підлітків. В організації вважають, що сексуальне здоров’я молоді має стати пріоритетом — необхідно розглянути якомога ширше коло тем, таких як здорові стосунки, рівність і проблеми ЛГБТК, а також важливо вести відкритий діалог про сексуальне здоров’я в сім’ях, школах і громадах. Окрім того, місця, де підлітки можуть дізнатися про репродуктивне здоров'я та отримати потрібні товари, «мають бути дружні до молоді» та доступні «без будь-яких заходів контролю» (наприклад, батьківського дозволу чи направлення від лікаря).

ВООЗ проводить дослідження «Поведінка дітей шкільного віку щодо здоров'я» (HBSC) один раз на чотири роки. Дані збираються в рамках опитування, яке проводять серед потрібної групи підлітків.

Слід зазначити, що, хоча результати дослідження представили лише зараз, самі опитування проводилися протягом 2021-2022 років.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: