Догори
Дати відгук

У ЦЕРН вперше перетворили свинець на золото у Великому адронному колайдері

Фізики зафіксували утворення ядер золота під час зіткнень іонів свинцю на надвисоких енергіях.

2 хв на прочитання11 Травня 2025, 18:13
Золото зі свинцю: експеримент у ЦЕРН підтвердив можливість алхімії на ядерному рівні Золото зі свинцю: експеримент у ЦЕРН підтвердив можливість алхімії на ядерному рівні
Поділитись:

Міжнародна група фізиків з колаборації ALICE (A Large Ion Collider Experiment), що працює на Великому адронному колайдері в ЦЕРН, здійснила історичне досягнення, вперше безпосередньо вимірявши процес перетворення свинцю на золото. Це стало можливим завдяки аналізу результатів високоенергетичних зіткнень іонів свинцю.

Дослідники повідомили, що їм вдалося зафіксувати сам факт трансформації, а також детально та кількісно описати цей процес, який відбувається в екстремальних умовах, що виникають під час зіткнення іонів свинцю.

«Надвисокоенергетичні зіткнення ядер свинцю на Великому адронному колайдері можуть створювати кварк-глюонну плазму — гарячий і щільний стан матерії, який, як вважають, заповнював Всесвіт приблизно через мільйонну частку секунди після Великого вибуху, давши початок матерії, яку ми тепер знаємо», — пояснюють науковці.

За їхніми словами, надзвичайно інтенсивні електромагнітні поля, що виникають під час цих зіткнень, вивільняють потік віртуальних фотонів. Взаємодія цих фотонів з пролітаючими ядрами свинцю призводить до втрати останніми протонів. Коли ядро свинцю, яке має 82 протони, втрачає три з них, воно трансформується в ядро золота, що містить 79 протонів.

Ретельно проаналізувавши продукти взаємодії за допомогою калориметрів нульового ступеню ALICE (ZDC), вчені змогли ідентифікувати характерні ознаки утворення ядер золота. За результатами аналізу було встановлено, що наразі колайдер здатний виробляти ядра золота зі швидкістю близько 89 тисяч на секунду. Однак існує проблема: утворені високоенергетичні ядра золота існують лише надзвичайно короткий проміжок часу, перш ніж зіткнутися з елементами інфраструктури прискорювача та розпастися.

«Аналіз ALICE показує, що під час другого запуску LHC (2015—2018 роки) в ході чотирьох основних експериментів було створено близько 86 мільярдів ядер золота. За масою це становить лише близько 29 пікограмів (2,9⋅10⁻¹¹ г)», — підкреслюють дослідники.

Як зазначає Джон Джоуетт з колаборації ALICE, подібні процеси допомагають науковцям краще розуміти механізми електромагнітної дисоціації, що має важливе значення для прогнозування втрат пучка в прискорювачах. Втрати пучка є однією з головних проблем, що обмежують продуктивність як існуючого адронного колайдера, так і майбутніх, ще потужніших прискорювачів. Краще розуміння того, як і чому частинки вилітають з пучка, дозволить ефективніше будувати та налаштовувати прискорювачі майбутнього.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Інтерв'ю ABC News з Ліндсі Гремом. Скріншот відео
«Час рухатись»: Грем заявив про згоду Трампа щодо санкцій проти РФ
3 хв на прочитанняВчора
Плавучий СПГ-термінал у Брунсбюттелі. Фото: DW
Під ковпаком газу. У 2025 році Німеччина закупила російський ЗПГ на €2 млрд
3 хв на прочитанняВчора
Україна переходить на 230В
Що зміниться в українських розетках з 1 липня і чи варто хвилюватися
1 хв на прочитанняВчора
Україна залучає європейських інвесторів до розвитку децентралізованої енергетики
Міненерго залучає італійських інвесторів до розбудови децентралізованої генерації
1 хв на прочитання29 Червня 2025
Податковий спір на 3,7 млрд грн: Верховний Суд вдруге став на бік держави у справі Південного ГЗК
2 хв на прочитання29 Червня 2025
Планета на межі — людство викинуло 40,8 гігатонн CO₂
4 хв на прочитання28 Червня 2025
ДБР завершило розслідування у справі "вишок Бойка": одному з фігурантів оголошено підозру
1 хв на прочитання27 Червня 2025
Четверта зима в умовах війни: Уряд запевняє, що запасів газу та вугілля вистачить
1 хв на прочитання27 Червня 2025