Догори
Дати відгук

У Черкасах пересадили кістковий мозок пацієнту, донора для якого шукали 15 років і знайшли в США

 Медики кажуть, ця трансплантація дає йому шанс на повне одужання.

3 хв на прочитання28 Березня 2024, 09:15
Пересадка кісткового мозку Донори з реєстру Унікальний збік врятував життя Пересадка кісткового мозку Донори з реєстру Унікальний збік врятував життя
Поділитись:

Богдану Нестеруку уже двадцять шість, але захворів він, коли йому ледь виповнилося одинадцять. Вінницькі лікарі діагностували йому апластичну анемію - рідкісну патологію кісткового мозку, при якій не виробляється достатня кількість клітин крові, розповіли в Українському реєстрі донорів кісткового мозку

За 15 років Богдан кілька разів лікувався в білоруських і німецьких клініках. Уже тоді медики констатували, що найкращим методом для нього стала б трансплантація кісткового мозку. Та родинного донора не було, а спроби знайти в світовому реєстрі не дали тоді жодного результату.

Протягом цього тривалого періоду Богдана лікували за іншими протоколами, які просто стримували і уповільнювали перебіг хвороби. Хлопець перейшов на індивідуальне навчання в школі, дистанційно освоїв професію дизайнера меблів та інтер’єру і навіть почав працювати. Але влітку минулого року Богдану різко погіршало.

У Черкаському клінічному онкологічному центрі, куди хлопцю порадили звернутися вінницькі лікарі, діагностували мієлодиспластичний синдром. Уже при такій патології організм виробляє змінені клітини крові, які не здатні підтримувати його нормальне функціонування. Стан хлопця став настільки складним, що йому двічі-тричі на тиждень вводили компоненти крові. Єдиним варіантом лікування залишалася трансплантація кісткового мозку.

Український реєстр донорів кісткового мозку розпочав пошук донора для Богдана. Спершу перевірили українську базу, але збігів не виявилося. Тож згодом процес було розширено до світового реєстру. З’ясувалося: серед 43 мільйонів потенційних донорів на планеті лише двоє людей могли врятувати Богдана. Обоє - в США.

Богдан Скульський, завідувач блоку трансплантації кісткового мозку: «Є максимальних 72 години, протягом яких потрібно доставити донорські клітини до реципієнта. Ми хвилювалися, бо подолати такий маршрут з-за океану у Черкаси, і особливо у час війни, коли закрите небо, це якась фантастика. Але треба віддати належне працівникам реєстру, які так налагодили логістику, що привезли рятівні клітини значно скоріше».

Місяць тому Богдану провели трансплантацію. За спостереженням лікарів - клітини прижилися і організм уже може забезпечити себе необхідними компонентами крові. Ще тривалий час хлопець буде під ретельним наглядом лікарів. Але він налаштований позбутися хвороби і мріє про дуже прості речі - жити як усі. Медики кажуть, ця трансплантація дає йому шанс на повне одужання.

Довідково:

Черкаський клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної медицини є одним з 9 закладів, де проводять трансплантацію гемопоетичних стовбурових клітин. У центрі проведено понад 200 пересадок кісткового мозку, в тому числі, і від неродинного донора.

 Український реєстр донорів кісткового мозку працює з 2018 року, на сьогодні має майже 12 000 потенційних донорів. Завдяки реєстру неродинних донорів вдається знаходити в різних країнах світу, але вже 6 разів їх знаходили і серед українців. Чим більше українців долучиться до реєстру, тим більша ймовірність знайти генетично близьку людину і надати кожному пацієнту необхідну допомогу.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.