Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • Ціни на продукти харчування й комуналка злетіли, а долар «упав» — експерти пояснили причини

Ціни на продукти харчування й комуналка злетіли, а долар «упав» — експерти пояснили причини

Девальвації гривні не очікується.

3 хв на прочитання11 Листопада 2021, 17:29
Фото:
Главком Фото: Главком
Поділитись:

Для багатьох українців зростання цін безпосередньо пов’язане зі зростанням курсу долара, але цього року гривня міцна та стабільна. Останнім часом курс долара знижується у бік 26 гривень, а євро — ближче до 30 гривень, пише Лівий берег.

З початку року в Україні зростають ціни. Найбільше — на продукти харчування та комунальні послуги. За даними Держстату, за рік (вересень до вересня) олія подорожчала майже на 60 %, цукор — на 35 %, яйця — майже на 30 %. Тарифи на електроенергію зросли більш ніж на чверть, на газ — майже на половину. 

Якщо минулого року інфляція становила лише 5 %, то станом на вересень 2021 р. у річному вимірі вона прискорилася до 11 %.

Натомість гривня дорожчає щодо основних валют.

«Ціни на світових товарних ринках залишаються екстремально високими», — розповів старший аналітик інвесткомпанії «Альпарі» Вадим Іосуб

Причиною подорожчання різних продуктів є те, що у світі зросла вартість енергоресурсів, додає аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. За його словами, порівняно з 2020 р. ціни на електроенергію в Європі зросли у 5–6 разів, світові ціни на газ збільшилися приблизно в 3,5 рази, на вугілля — у 3–4 рази.

За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, цього вересня світові ціни на продукти сягнули десятирічного максимуму. Втім, в Україні є й внутрішні чинники зростання цін.

«Збільшені виробничі витрати бізнесу на оплату праці, сировину та енергію позначилися на динаміці споживчих цін. Інфляційні очікування також залишаються високими», — зазначив Вадим Іосуб.

За словами Олександра Болтяна, восени почався сезонний етап подорожчання м'яса, овочів, молочної продукції. «Відповідно, можна очікувати, що динаміка зростання цін продовжиться», — зазначив він.

Національний банк України вважає, що пік зростання споживчих цін припав на вересень-жовтень, надалі ж інфляційний тренд спадатиме. Тож регулятор очікує, що інфляція сповільниться до однозначного рівня наприкінці 2021 року (9,6 % — у грудні), а наступного року поступово знизиться до 5 %.

«Інфляція сповільнюватиметься завдяки вичерпанню ефекту низької бази порівняння, збереженню сприятливої ситуації на валютному ринку та високому врожаю сільськогосподарських культур, — каже Вадим Іосуб. — Зростання споживчих цін також стримуватиметься попередніми діями НБУ, такими як згортання антикризових монетарних заходів і підвищення облікової ставки» (востаннє регулятор підвищив облікову ставку у вересні 2021 року з 8 % до 8,5 % річних).

Така тенденція пов’язана зі сприятливою зовнішньоекономічною кон'юнктурою та хорошим урожаєм, вважає Вадим Іосуб. За його словами, тренд на помірне зміцнення гривні може тривати до кінця року.

Найближчим часом девальвації гривні не має бути, погоджується Олександр Болтян. Він вважає що регулятор і надалі підвищуватиме облікову ставку. Попит на валюту не зростає, а зовнішні чинники тиску — у вигляді інфляційних ризиків — для української економіки виступають як підтримка.

Нагадаємо, що експерт пояснив, чому мед подорожчав на 15–25 %.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
В Одесі на світ з’явилися пташенята чорних лебедів (ФОТО)
1 хв на прочитаннягодина тому
Лісівник на Одещині «напродавав» деревини на кримінальне провадження за хабарництво (ФОТО)
1 хв на прочитання3 години тому
В Укргідрометцентрі повідомили, де найближчими днями очікувати затоплення: оголошено ІІ рівень небезпеки
1 хв на прочитання4 години тому
Очікуйте карколомний урожай, якщо поливатимете моркву саме так
1 хв на прочитання5 годин тому
Україна приєднується до Мінаматської конвенції про ртуть - Стрілець
2 хв на прочитання7 годин тому
Картопля дасть удвічі більше врожаю: секретний засіб досвідчених городників
1 хв на прочитання8 годин тому
Росія скоро повністю втратить Бахмут: українські військові оточують ворога
1 хв на прочитання11 годин тому
По об’єктах енергосистеми України випущено вже понад 1200 ракет і дронів, – Укренерго
1 хв на прочитання12 годин тому