Цей мох пережив динозаврів, але антропогенні зміни клімату може не пережити — Cell

1 хв на прочитання11 Серпня 2023, 21:09
Фото: Stu Krowford | Wikipedia

Площа ареалу моху такакія стрімко зменшується на 1,6 % щорічно.

Людська діяльність значно швидше змінює клімат, аніж це відбувається природним шляхом. Природні зміни накладаються на антропогенні, і таким чином глобальні зміни настають значно скоріше, а тварини та рослини не встигають пристосуватись.

Такакія — це найстаріший відомий мох у світі, який існує на планеті понад 390 млн років. Тибетське плато — одне з небагатьох місць, де його можна зустріти.

Він пережив кілька масових вимирань (як від лютої спеки, так і від декількох зледенінь), навіть пережив бурхливе народження Гімалаїв 50 млн років тому, коли тодішній острів Індія врізався в Азію та підняв гори з-під землі. Цей мох досі там росте, високо на гірських вершинах, в одному з найхолодніших і найсуворіших середовищ на Землі. Окремі ареали такакії зустрічаються в Японії, на острові Калімантан та на тихоокеанському узбережжі США.

Саме мохи зробили нашу планету такою, якою вона є: вони росли на скелях і руйнували їх, перетворюючи скельну породу на місце, де можуть рости та розвиватись інші рослини.

Зараз науковці почали непокоїтись, розповідає Cell. Адже площа ареалу моху такакія стрімко зменшується на 1,6 % щорічно: занадто часті різкі перепади температур убивають його. Навіть не зважаючи на те, що протягом дня у Гімалаях можливо відчути всі 4 пори року, мох не встигає пристосуватись до підвищення середньорічної температури.

Також ми розповідали про Всесвітній день горобця: чому зникнення цих птахів небезпечне.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: