Три прості дії для боротьби з мародерами: поради експертів
Мародери менше загрожують приватним помешканням, і комендантська година ускладнює їхню діяльність.
Багато людей виїхали з зони ведення бойових дій, зробивши свої оселі привабливими для потенційних мародерів. Проте злочинність впала — цьому сприяло як роздавання зброї населенню, так і запровадження комендантської години, в яку злочинному елементу важче пересуватися. Про це розповідав GreenPost, наводячи поради експертів щодо боротьби з мародерами.
Експерт із безпеки Руслан Форостяк вважає, що мародери загрожують не так приватним помешканням, як будівлям, де справді є чим поживитися.
Однак мародери можуть бути й більш організованими. Наприклад, можуть ходити по квартирах, видаючи себе за тероборону чи поліцію (навіть показують у вічко липові посвідчення) і говорити, що принесли пам’ятку з номерами екстрених телефонів тощо.
У таких випадках потрібно не відчиняти їм і дзвонити у справжню поліцію — вона приїжджає на виклики та спрацювання сигналізації.
Але часто доводиться розраховувати лише на власні сили. Що ж можна зробити за таких обставин?
1) «Нестихійні» мародери за можливості спочатку розвідують місцевість. Зазвичай у двері вставляють дрібні монетки, візитівки, сірники тощо. «Останній писк моди» — скотч, бо його менше помітно: заклеюють замковий отвір, і якщо за добу скотч залишається на місці, значить, тут нема кому захищати майно.
Олена Білецька, очільниця ГО «Українська жіноча варта», пояснила в коментарі GreenPost, що для того, аби протистояти мародерам, по-перше, треба об’єднуватися з сусідами. Обов’язково влаштувати чергування кожні дві години, щоб відстежувати і прибирати помітки.
2) Контролювати вхід і вихід із помешкання, якщо це багатоповерхівка. Для цього Олена Білецька радить ставити контрольну групу — «тероборона цим не може займатися, тільки об’єднано самі жителі будинку».
3) Не вступати в перемовини.
«Там нема з ким балакати. Тим більше доки ви будете з’ясовувати, хто він, можуть напасти. Що при ньому є — ви не знаєте. Стоїть питання безпеки вашої та ваших рідних. Якщо є можливість, мародера треба знищити відразу. Мародери зазвичай придумують різні історії на кшталт «ми заблукали», але не майте ніяких ілюзій. Серед них є й ті, які надають інформацію ворогові, тому краще відразу передавати у відповідні структури (оскільки поліція може бути зайнята, то в місцеве ТрО), а ті вже вирішуватимуть, що з ними робити», — радить Олена Білецька.
Вона застерігає щодо самосуду, але вважає, що можна зробити показово кілька знімків і викласти інформацію в мережі, «щоб бачили, хто це і як відбувається». Руслан Форостяк також упевнений, що такі фото і відео мають вплив. Потенційні мародери мають чітко побачити свої перспективи.
Також ми розповідали, що можна робити з мародерами (ФОТО, ВІДЕО) за законами воєнного часу.