За законами воєнного часу: що можна робити з мародерами (ФОТО, ВІДЕО)
Чи можна вирішити проблему мародерів, залишаючись у правовому полі.
В українських містах мародери з’явилися з перших днів війни, тому українцям довелося дуже швидко напрацьовувати власні методи реагування на цю ситуацію. GreenPost розповідав про те, як українці можуть вирішити проблему мародерів в умовах війни, залишаючись у правовому полі.
Зарубіжний підхід до вирішення проблеми мародерів має в корені іншу парадигму. Наприклад, портал Ask a Prepper запевняє, що навала мародерів не триває довго (щонайбільше добу), тому краще перечекати цей час із родиною в надійному місці. У межах міста найбільш простий і очевидний варіант — занедбані споруди. Наприклад, у промисловій зоні можна знайти порожні комерційні будівлі або склади. Тунелі, шляхопроводи і мости — також хороші місця, але там може виявитися дуже багато «конкурентів».
Проте українці обрали зовсім інший вектор реагування на мародерство. Мародерів почали відловлювати, і миттєво виникла традиція примотувати їх скотчем до стовпа та викладати такі фото та відео в соцмережах.
Проте громадським осудом не обмежується. Відомо про випадки смерті мародерів, привʼязаних до імпровізованих «стовпів ганьби». Чи не є це перевищенням повноважень місцевих жителів?
На місці ви можете дати яку завгодно відсіч — за це ніхто не каратиме до кінця воєнного часу, пояснює експерт із безпеки Руслан Форостяк. Він наголошує, що під час воєнного часу ви в праві застосовувати зброю проти будь-яких підозрілих осіб — окупантів, диверсантів, злочинців.
«За законом ви маєте утримувати особу, що скоїла злочин, на місці до прибуття представників правоохоронних органів чи військової комендатури. Те, що громадяни вчиняють самосуд, прив’язуючи їх до дерев, ганьблячи і так далі — проводять, так би мовити, виховну роботу з цими злочинцями — це народний гнів, який я не вправі засуджувати і не вправі пропагувати», — говорить експерт.
Справді, українці дуже нетолерантно ставлять до мародерів.
«Мародерів […] будуть ліквідовувати на місцях, затримувати їх ніхто не буде», — відразу пообіцяв мер Києва Віталій Кличко.
Можливі й «гуманніші» засоби покарання. Наприклад, мародерів радять таврувати літерою М.
Але все може закінчитись і менш трагічно. Наприклад, в Ірпені «на гарячому» спіймали близько трьох десятків мародерів, «їх одразу відправляють на виправні роботи в тероборону», повідомив мер міста Олександр Маркушин.
Як ми пам’ятаємо, Президент Володимир Зеленський підписав указ, який передбачає посилення відповідальності за мародерство під час воєнного стану. Тепер мародерство каратиметься терміном до 15 років. Водночас Комітет правоохоронної діяльності ВРУ одностайно проголосував за зняття на час воєнного стану всіх обмежень на застосування вогнепальної зброї цивільним населенням для відсічі збройної агресії РФ чи іншої країни. Тому законним є будь-який шлях вирішення ситуації.
Також ми розповідали про те, що «Росія заплатить»: три можливості повідомити про військові злочини РФ.