Догори
Дати відгук

Токсичні чеки: що робити, якщо доводиться регулярно брати їх до рук

Один дотик до чеку не викличе проблем зі здоров'ям, але за частого контакту з чеками ризик зростає.

4 хв на прочитання05 Лютого 2023, 12:37
Поділитись:

Якщо ви працюєте з чеками чи просто любите їх збирати та переглядати, майте на увазі, що чорнило на чеках зазвичай містить бісфенол А або бісфенол С. «Купрум» розповідає, наскільки це небезпечно і як від цього захиститися.

Бісфенол А (BPA) — хімічний компонент, який використовують при виготовленні пляшок для води, дитячих пляшечок, зубних пломб, окулярів і контейнерів для зберігання їжі. Ще бісфенол А використовують в епоксидних смолах — ними вкривають внутрішню поверхню алюмінієвих і консервних банок, і як проявник у термопапері, на якому друкують касові чеки.

Бісфенол А може проникати в їжу та напої, але не несе ризику для здоров'я, оскільки з упаковки мігрує зовсім небагато речовини. А ось із чеків він потрапляє в організм через шкіру.

До чеків краще не торкатися

На термопапері не друкують фарбою, як на папері для принтера. Для створення зображення на ній використовують нагрівання. Бісфенол А (або його аналог бісфенол, BPS) у вигляді порошку вкриває одну сторону термопаперу. Дослідження показують, що деякі чеки можуть містити у 250–1000 разів більше BPA, ніж консервна банка.

Бісфенол А може проникати через шкіру та надавати системний ефект на організм при накопиченні. Через схожість його будови з природними гормонами він здатен імітувати їх і порушувати роботу гормональної системи.

Тривалий вплив значної кількості BPA може спричинити проблеми з репродуктивною та гормональною системою, а також серцево-судинні захворювання й аномалії розвитку у плода. За деякими даними, вплив BPA може призвести до резистентності до інсуліну та, можливо, навіть до діабету другого типу.

У 2016 році Європейська комісія визнала BPA передбачуваним токсином для репродуктивної системи людини (категорії 1B, що означає, що дані переважно взято з досліджень на тваринах), і Європейський союз ухвалив рішення обмежити його вміст у термопапері до 0,02 % до 2020 року.

У малих кількостях вплив бісфенолу непомітний — один дотик до чеку не викличе проблем зі здоров'ям. Але за частого контакту з чеками ризик зростає.

Касири торкаються чеків щодня, тому вони більше схильні до впливу BPA. Одне дослідження показало, що середня кількість BPA у сечі людей, які постійно контактують із термопапером, у 2,5 рази вища, ніж у учасників контрольної групи.

Молекули BPA проникають глибоко у шкіру, і дуже важко змити. Якщо руки вологі чи жирні, наприклад, у кремі чи антисептиці, — тіло поглинає більше токсину.

Найвразливіша група — майбутні діти вагітних жінок, які працюють із токсичною речовиною. Також у групі ризику жінки-годувальниці, ті, хто тільки планує вагітність, і маленькі діти — краще не давати їм гратися з чеками і розглядати їх.

Що зробити, щоби захистити себе від паперових чеків

Якщо ви працюєте з термопапером, розкажіть колегам і роботодавцю про свої побоювання та запропонуйте перейти на електронні чеки або чеки без бісфенолу. Якщо адміністрація магазину нічого не зробить, убезпечте себе самі. Ось як це можна зробити:

  • Використовуйте захисні силіконові наконечники для пальців або рукавички для харчових продуктів під час роботи з касовим апаратом, під час заміни рулонів термопаперу, квитанцій або чищення терміналу.
  • Намагайтеся не м'яти чеки і не торкатися до них без потреби.
  • Перед передачею покупцю складайте чек навпіл, аби текст був усередині. Термопапір зазвичай містить більше хімікатів на друкованій стороні.
  • При роботі з чеками уникайте контакту рук із ротом, очима та носом. Ретельно мийте руки під час перерв після заміни рулонів термопаперу або чищення терміналу, а також до і після їди або приготування їжі.
  • Не торкайтеся квитанцій після використання антисептиків, мокрими руками чи жирними від їжі аби крему.
  • Не кладіть чеки безпосередньо на їжу.

Тимчасом у Швейцарії створили штучний листок, який перетворює воду з повітря на водневе паливо.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Більше з GreenPost
Літак Airbus A320 «Уральських авіаліній». Скріншот
Санкції руйнують авіацію РФ: літаки російських авіакомпаній стали вдвічі частіше ламатися в польоті
9 хв на прочитання45 хвилин тому
Вчені розповіли, який продукт знижує ризик судинних захворювань
1 хв на прочитаннягодина тому
Жертвою емоційного вигоряння може стати будь-яка людина, яка досить тривалий час перебуває у стані стресу: як це подолати
6 хв на прочитання2 години тому
Російські військовослужбовці беруть участь у військових навчаннях у 2021 році. Фотограф: В'ячеслав Оселедько/AFP
2024 року Росія планує збільшити військові витрати майже на 70 % — Bloomberg
2 хв на прочитання3 години тому
Які фіолетові фрукти та овочі можуть захистити від діабету
1 хв на прочитання4 години тому
Російські школи почали закуповувати обладнання для безпілотників на мільйони рублів
1 хв на прочитання5 годин тому
Секретна японська їжа для довголіття: названо доступний усім продукт
1 хв на прочитання5 годин тому
Портал державних послуг РФ просить росіян стежити за безпілотниками
1 хв на прочитання6 годин тому