То нестерпна спека, то лютий холод: тепер так і буде?
«Це не нова норма».

В останні тижні Європа страждала від аномальної спеки, а на півдні Південної Америки спостерігалося рекордне похолодання. Наскільки на ці погодні явища впливає глобальне потепління й чого очікувати далі? Про це розповідає Deutsche Welle.
Наприкінці червня та на початку липня цього року Європа зіткнулася з аномальною спекою: у деяких країнах температура повітря перевищувала 40 °C.
У більшій частині Італії довелося закрити школи, було введено заборону на роботу просто неба. Через спеку і рекордну температуру в низці країн спалахнули лісові пожежі. За даними європейської Служби моніторингу за зміною клімату Copernicus, червень у Західній Європі став найспекотнішим за всю історію метеоспостережень.
А водночас на іншому кінці земної кулі, в Південній Америці, незвичайна для цього регіону хвиля полярного холоду накрила Аргентину, Чилі й Уругвай.
Прохолодна погода — звичайне явище для зими в південній півкулі, де вона триває з червня по вересень. Але цього року в останній день червня Чилі й Аргентина стали найхолоднішими місцями на Землі за межами полярних регіонів. На більшій частині центральної та південної Аргентини температура була на 10-15 °C нижчою за сезонну норму.
У Буенос-Айресі були зафіксовані найнижчі температури з 1991 року. Вперше за десятиліття сніг випав там, де його зазвичай не буває — наприклад, у пустелі Атакама, відомій як найсухіше місце на Землі за межами полярних областей, опади тут випадають раз на кілька років.
Багато метеостанцій встановили нові рекорди, температура в деяких регіонах опускалася нижче 15 °C. Стрибнуло споживання електроенергії, це призвело до перебоїв в енергопостачанні, влада була змушена обмежити постачання газу. Бездомних терміново поселили в пунктах тимчасового розміщення.
Яка причина погодних аномалій?
Холодний фронт на півдні Південної Америки був викликаний потужним антициклоном полярного походження.
«Те, що сталося цього тижня, зокрема, в Чилі — це холодна хвиля, викликана рухом полярної повітряної маси з Антарктиди», — пояснив кліматолог Рауль Кордеро з Університету Сантьяго.
За словами іншого метеоролога, оскільки подібне явище — рідкість у цьому регіоні, не можна виключати того, що причина цієї холодної хвилі в зміні клімату.
Деякі дослідники припускають, що потепління в Арктиці порушує циркуляцію в атмосфері, провокуючи рухи холодного повітря з цих регіонів. Однак багато кліматологів стверджують, що в умовах глобального потепління екстремальні холоди в помірних широтах стають рідшими і менш інтенсивними.
Спекотні ж температури в Європі були викликані появою «теплової бані» — метеорологічного явища, при якому високий тиск утримує сухе гаряче повітря над одним регіоном протягом тривалого часу.
Джон Маршам, співголова британської метеорологічної служби при Університеті Лідса, впевнений, що високі температури, які спостерігалися нещодавно в Європі, абсолютно очевидно пов'язані з кліматичними змінами.
«Збільшення кількості екстремальних явищ, особливо періодів спеки — це одна з найяскравіших ознак зміни клімату», — каже науковець.
Згідно з результатами експрес-дослідження, проведеного науковцями Королівського коледжу Лондона та Лондонської школи гігієни і тропічної медицини, зміна клімату стала причиною трикратного зростання кількості смертей від спеки під час недавньої її хвилі в Європі. Автори дослідження дійшли висновку, що спалювання викопного палива додало до 4 °С до температур у 12 європейських містах, через що кількість очікуваних летальних випадків виявилася на 1500 вище.
«Спека не залишає після себе таких слідів руйнувань, як лісові пожежі чи урагани. Її наслідки в основному непомітні, проте при цьому згубні — зміна всього на 2-3 градуси може стати питанням життя і смерті для тисяч людей», — констатує Бен Кларк, дослідник Центру екологічної політики Королівського коледжу Лондона.
Європейська моніторингова служба Copernicus повідомила, що під час спеки в більшій частині Південної Європи спостерігалася незвично велика кількість «тропічних ночей», коли температура не опускалася нижче 20 °С. Це заважає організму відновитися вночі після денної спеки та може становити загрозу для здоров'я.
У майбутньому Європа, напевно, буде частіше відчувати більш інтенсивні і тривалі періоди спеки, вважає кліматолог з гамбурзького Інституту метеорології Товариства Макса Планка Лара Вальберг.
«Екстремальна спека, яка зараз буває рідко, може стати дуже поширеним явищем до кінця століття. Тому я думаю, що наше уявлення про те, що таке екстремальні погодні явища, також може змінитися», — говорить вона.
Інші види екстремальної погоди
Справа не тільки в періодах аномальної спеки. Зміна клімату сприяє зростанню природних катаклізмів: повеней, посух і ураганів. Навіть незначне підвищення середньої глобальної температури збільшує кількість екстремальних явищ, каже Джон Маршам. Він вважає, що повінь у Техасі минулих вихідних, яка забрала життя понад 100 осіб, виявилася сильнішою внаслідок кліматичних змін.
Згідно з дослідженням, проведеним у 2024 році, інтенсивність екстремальних опадів у Техасі до 2036 року збільшиться на 10 %. Хоча моделювання режимів опадів — складний процес, він заснований на одному чіткому фізичному принципі: гаряче повітря містить більше вологи.
Міжурядова група експертів з питань зміни клімату (МГЕЗК, IPCC) вказує, що при глобальному підвищенні температури на 2 градуси в порівнянні з доіндустріальною епохою, зливи, які раніше траплялися раз на 10 років, будуть відбуватися 1,7 раза за десятиліття і стануть на 14 % інтенсивнішими.
«Важливо розуміти: це не нова норма. Все буде ставати тільки гірше, поки ми не відмовимося від викопного палива й не досягнемо нульових викидів. Потрібно готуватися до безпрецедентних подій», — переконаний Маршам.
Попри зростання загрози екстремальних погодних явищ, суспільство досі не сприймає її серйозно, вважає кліматолог з Принстонського університету Майкл Оппенгеймер.
«Є багато доказів того, що ми сидимо склавши руки, в той час як ці ризики несуться на нас, як поїзд, а ми стоїмо на рейках. А потім зненацька — як бабахне!» — сказав він.
Більше новин читайте на GreenPost.







