Догори
Дати відгук

Теплові пункти: як виправити вади централізованого опалення

7 хв на прочитання21 Червня 2020, 14:25
Image by Free-Photos from Pixabay Image by Free-Photos from Pixabay
Поділитись:

«Щоб переконати мешканців свого будинку поставити індивідуальний тепловий пункт, я пів року вішала оголошення з цифрами, скільки ми витратили на опалення, а скільки могли б зекономити, якби у нас стояв ІТП».

Так коментує свою індивідуальну інформаційну кампанію з просування енергоефективних технологій керівниця Асоціації ОСББ «Лучани», член наглядової ради державної установи «Фонд енергоефективності» Юлія Сабатюк.

Централізоване опалення можна удосконалити

Більшість багатоквартирних будинків в Україні має централізоване опалення. Це загальна практика, яка дісталась нам з минулого масового будівництва, коли в багатоквартирні будинки теплова енергія подається мережею трубопроводів від загальної котельні.

Експерти заявляють, що це загальноєвропейська практика, й, наприклад, в Данії, Німеччині, Польщі, Швеції перевагу теж віддають системам централізованого теплопостачання, називаючи їх «національним надбанням кожної країни».

Втім така система має не тільки свої переваги, але й мінуси. Буває, що мешканці будинків, які знаходяться поруч з котельнею, отримують так званий «перетоп» та вимушені відкривати вікна. А у віддалених будинках радіатори ледь теплі – «недотоп». Така ж ситуація може бути й в розбалансованих системах всередині одного будинку в залежності від поверху та під’їзду.

Тож головний недолік централізованого теплопостачання – це громіздкість системи та відсутність можливості налаштувати сталі параметри її роботи для конкретного будинку.

До того ж, експлуатація таких великих інженерних систем залежить від багатьох факторів. На ефективність роботи системи постачання тепла дуже впливає стан зношеності мережі та якість обслуговування. Проте подолати проблемні сторони централізованого опалення можна. Саме для цього використовуються теплові пункти.

Теплопункт не замінює собою центральне опалення, а коригує кількість і якість гарячого теплоносія, що надходить з центральної тепломережі в залежності від потреб будинку в даний момент часу.

З чого починати модернізацію будинку

З пані Юлією Сабатюк я познайомилась у 2017 році, коли лучани презентували українським журналістам Центр енергоефективності та енергозбереження, який облаштували на першому поверсі одного з модернізованих будинків.

Прес-тур для регіональних журналістів «Успішні історії термомодернізації ОСББ» організували разом з Держенергоефективності. Серед таких історій, наприклад, йшлося про ОСББ «Відродження». В цьому будинку модернізація призвела до конкретного результату – витрати мешканців на опалення в 3,4 раза менші від середніх показників по місту.

Пані Юлія Сабатюк під час круглого столу з енергоефективності в Луцьку. Фото Романа Матвіюка

Експерти з енергоефективності запевняють, що починати модернізацію будь-якої будівлі треба з проведення енергетичного аудиту за участю спеціалістів. Обстеження покаже стан будівлі та заходи, яких потребує конкретний житловий будинок.

«В першу чергу я радила б встановлювати у багатоповерховому будинку індивідуальний тепловий пункт, адже у нас найдорожчим є теплоносій, для виробництва якого використовується газ, а встановлення ІТП дозволяє зменшувати його споживання і відповідно – суттєво економити», – радить Юлія Сабатюк.

Голова асоціації ОСББ нагадує, що лічильник – не засіб економії, а прилад обліку. Економія енергоносія відбувається саме завдяки встановленню індивідуального теплового пункту.

«В ІТП є автоматика погодного регулювання, яка фіксує температуру повітря на вулиці та регулює засувки, відповідно до отриманих показників, – пояснює Юлія Сабатюк. – Загалом же повна модернізація включає аудит, встановлення ІТП, енергоощадних вікон та дверей в місцях загального користування, повне утеплення фасаду, даху, технічних поверхів».

Приклад луцьких ОСББ з впровадження ІТП

Наразі Луцьк – досить просунуте місто. Тут активно впроваджують технологічні та фінансові інструменти для покращення комфорту та енергоефективності свого житла. Наприклад, саме луцьке ОСББ «Центральна Вежа» отримало у 2016 році найбільший тоді в країні кредит на повну модернізацію будинку – 3,5 млн гривень.

Встановлення у луцьких багатоповерхівках ІТП стає масовим. Перший заступник міського голови Григорій Недопад інформує, що луцькі ОСББ реалізують масштабні проєкти за програмами підтримки Луцької міськради:

«Проєкти, які в минулому багатьом могли б видатись нереальними, але сьогодні бачимо численні приклади того, як людям вдається економити на опаленні тисячі гривень щомісяця завдяки встановленню ІТП та якісному утепленню будинків».

Чиновник звітує, що міськрада продовжує збільшувати обсяги фінансування програм підтримки ОСББ. У тому числі й по державній програмі «70/30», де 70% від вартості робіт оплачують з міського бюджету і 30% – коштом співфінансування мешканців, а також – погашення тіла кредиту на впровадження енергоощадних заходів.

Для чого будинку тепловий пункт і як він працює

Інженери наводять таке визначення:

Індивідуальний тепловий пункт – автоматизована модульна установка, що передає теплову енергію від зовнішніх теплових мереж (котельної) до системи опалення, гарячого водопостачання та вентиляції житлової будівлі.

Установка складається з цілого комплексу пристроїв. Це вхідні й вихідні колектори, трубопроводи, насоси, теплообмінні апарати, контрольно-вимірювальні прилади, терморегулятори та інше. Система складна, тому важливо підібрати фахових спеціалістів для ретельного обслуговування. ІТП можна розмістити в технічному приміщенні будинку або в спеціальній окремій будівлі.

Види теплових пунктів

  • Індивідуальний тепловий пункт – обслуговує одного споживача (будівлю або її частину).
  • Центральний тепловий пункт – обслуговує групу будівель, розташовується в окремій споруді чи у підвальному (технічному) приміщенні однієї з будівель.

Функції, що виконує тепловий пункт

  • Підтримка нормативних значень тиску теплоносія у всіх системах.
  • Приготування гарячої води для гарячого водопостачання.
  • Регулювання відпуску тепла в системи опалення, вентиляції.

ІТП допомагають не тільки розподіляти тепло в наші квартири - їхня автоматика забезпечує постійні комфортні умови в приміщенні з урахуванням температури повітря зовні. При цьому контролери стежать за економним витрачанням енергоресурсів на опалення та інші потреби. Від технічного стану ІТП залежать витрати тепла, а відповідно, і рахунки співвласників будинку за спожиту теплоенергію.

Принцип роботи теплового пункту

Пункт приймає холодну воду зі звичайної міської мережі водопостачання. Потім вода розподіляється на 2 або 3 потоки: перший одразу подається в крани холодної води, а другий – на підігрів.

Другий потік – це замкнений контур, який і є системою опалення. За допомогою насосів, теплоносій циркулює від ІТП до споживачів, і назад до теплообмінників. Під час циркуляції частина тепла втрачається, тому теплоносій постійно підігрівається в теплообмінниках. Можливе використання і центральних систем теплопостачання, але тільки для додаткового підживлення в періоди пікових навантажень, наприклад, сильних морозів.

Третій потік в ІТП забезпечує гаряче водопостачання, він переводиться в циркуляційний контур системи гарячого водопостачання для підігріву та подальшого розподілу гарячої води по квартирах. Крім того, ІТП управляє системою вентиляції.

Таким чином, ІТП забезпечує якісну підготовку теплоносія і контроль його параметрів: температури, тиску і витрат. За допомогою ІТП раціоналізується розподіл теплоносія по споживачах і підвищується загальна ефективність системи теплозабезпечення.

ІТП дозволяє організувати облік споживання теплоносія «за фактом», а не за розрахунками компаній-постачальників.

Основні переваги теплового пункту:

  • система опалення будинку не залежить від проблем центрального опалення;
  • знижується аварійність, бо система компактна і має широкі можливості обслуговування;
  • зменшуються витрати на теплоізоляцію та інші матеріали;
  • знижуються витрати на будівництво та утримання трубопроводів;
  • є налаштування параметрів постачання тепла в залежності від побажань споживачів.

Фахівці стверджують, що при введенні ІТП майже вдвічі скорочуються втрати тепла при транспортуванні до споживача. При цьому, діє прозорий механізм оплати, без усереднених значень оплати за обслуговування кілометрів трубопроводів і застарілого обладнання.

Крім того, впровадження автоматичних засобів контролю теплоносія дозволяє знизити на 15-20% витрати енергії, при збереженні заданих параметрів системи.

Отже, саме мешканцям, співвласникам багатоповерхівок, вирішувати чи готові вони забезпечити ефективне споживання енергії та раціонально використати свої кошти на утримання будинку.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Глобальний екологічний фонд Захист біорізноманіття Транспорт
Глобальний екологічний фонд допоможе Україні запустити проєкти зі створення сталої транспортної інфраструктури для захисту біорізноманіття
1 хв на прочитання29 хвилин тому
Електромобіль Китай Екологічний транспорт
В Китаї випустили електромобіль вартістю лише за $4000: вміщує чотири людини
1 хв на прочитанняВчора
«Укренерго» відключення електирики влітку
В «Укренерго» пояснили, чи будуть відключення електрики влітку
1 хв на прочитання30 Квітня 2024
Аеропорт Кишинева закривають.
Фото ілюстративне
Аеропорт Кишинева закривають для проводжаючих, деталі
1 хв на прочитання29 Квітня 2024
У Чехії оголосили про успішне збільшення потужності 3-го енергоблока АЕС Dukovany
1 хв на прочитання29 Квітня 2024
Італія вимагає від країн G7 встановити дату відмови від вугілля, Німеччина чинить опір
2 хв на прочитання29 Квітня 2024
ЧАЕС може стати важливим науковим хабом для вивчення атома та питань консервації - екокомітет
2 хв на прочитання28 Квітня 2024
Через закупівлю сировини за завищеними цінами судитимуть кервництво держпідприємства
1 хв на прочитання24 Квітня 2024
Більше з GreenPost
Фото з відкритих джерел
Як пофарбувати яйця до Великодня, використовуючи тільки природні барвники
9 хв на прочитаннягодина тому
Поради дієтолога Продукти для схуднення Фітнес
Завжди мають бути в холодильнику: дієтолог назвала п'ять продуктів для схуднення
2 хв на прочитання2 години тому
Зображення згенероване ШІ
В індійських прянощах знайшли отруту — їх могли постачати по всьому світу
1 хв на прочитання2 години тому
Україна та Молдова Сферіа довкілля ЕкоЗагроза
Україна та Молдова продовжують співпрацю у сфері довкілля та синхронно прямують до ЄС
1 хв на прочитання3 години тому
На території Об'єднаних Арабських Еміратів з'явиться перший у світі оздоровчий острів
1 хв на прочитання4 години тому
Повітряний краффін "Зебра": рецепт приготування без дріжджів
2 хв на прочитання5 годин тому
Сотні тисяч риб загинули у В'єтнамі — Азія потерпає від палючої спеки
2 хв на прочитання5 годин тому
У громадян рф конфіскували три земельні ділянки на Хмельниччині
2 хв на прочитання6 годин тому