Синдром новорічної ялинки — це не психологічне явище, як можна було би подумати. Новорічна ялинка (або сосна, яка взагалі належить до найпоширеніших алергенів, причому небезпечний не лише її пилок, а й смола) може запускати такі самі алергічні реакції, як і інші алергени: нежить, кашель, закрепи, почервоніння очей, висип на шкірі.
Відомо, що перший зареєстрований випадок алергії на новорічну ялинку датовано 1929 роком. Лікар описав загострення астми у пацієнта після перебування у кімнаті з різдвяною ялинкою. Точну кількість людей, які страждають від такої алергії, встановити неможливо, тому що багато хто з них лікується самостійно.
Наскільки небезпечною є ялинка? Американське медичне видання Medical News Today розповідає про виступ доктора Філіпа Хеммерса на щорічній зустрічі Американського коледжу алергії, астми та імунології у 2007 році. Науковець повідомив, що він стежив за долею однієї конкретної ялинки і виявив, що спори цвілі зросли більш ніж у п’ять разів протягом 14-денного періоду на свята, досягнувши 5000 спор на 1 м3 наприкінці святкового періоду.
У 2011 році доктор Лоуренс Е. Курландський разом зі своїми колегами з Медичного університету штату Нью-Йорк у Сіракузах опублікував більш масштабне дослідження.
Проаналізувавши 28 ялинок, які належали їхній команді та колегам, вони виявили 53 види цвілі, з яких 70 % були потенційно шкідливими.
Веб-портал нагадує, що взимку щорічно спостерігається пік застуди, спалаху грипу та нападів астми. Точні причини не відомі — важко сказати, чи справді винна лише ялинка, чи поєднання інших факторів.
Однак, якщо у вас є алергія або астма, варто серйозно поставитися до потенційного сплеску рівня спор, пов’язаних з деревами. Американський фонд боротьби з астмою та алергією (AAFA) рекомендує тримати свої житлові приміщення подалі від інших джерел цвілі та зменшувати вологість за рахунок зниження рівня вологості.
Що ж робити, якщо ви маєте алергію на живу ялинку чи сосну?
Лікар-алерголог Марія Кривопустова радить:
Проте лікар нагадує, що і штучна ялинка може викликати симптоми алергії через пил та плісняву. Що робити в такому випадку? Марія Кривопустова рекомендує:
Окрім того, різдвяні прикраси цілий рік зберігаються в коробці, і також можуть бути вкриті пилом або пліснявою, нагадує алерголог. Тому вона радить за можливості розпакувати їх поза кімнатою чи будинком, щоб уникнути поширення пилу у вашій оселі, а також протерти їх м’якою тканиною, перш ніж повісити. Як альтернативу лікар пропонує прикрасити ялику тільки новорічними вогниками.
Раніше ми вже писали про екологічний Новий рік: яку ялинку вибрати.
Також ми розповідали про ковбасу до новорічного столу: як вибрати і зберігати.