Наприкінці лютого має відбутися один із найцікавіших космічних запусків 2025 року. Ракета Falcon 9 відправить у міжпланетний простір цілу флотилію приватних космічних апаратів. Деякі з них здійснять посадку на Місяць, інші залишаться на орбіті навколо нього, а ще один зонд вирушить на розвідку до астероїда. universemagazine.com розповідає про всі ці місії та їхні основні завдання.
Основним вантажем на борту Falcon 9 є зонд Athena, побудований компанією Intuitive Machines. Його політ фінансується за програмою CLPS, у межах якої NASA платить приватним компаніям за доставлення різних вантажів на Місяць.
Intuitive Machines уже має досвід таких польотів. Торік вона стала першою в історії приватною компанією, якій, нехай і не без проблем, вдалося вирішити завдання посадки на Місяць. Athena має закріпити цей успіх. Якщо все пройде як заплановано, апарат сяде в південному полярному регіоні Місяця поблизу кратера Шеклтон, на дні якого, ймовірно, є поклади льоду.
Основне завдання Athena полягає в демонстрації технологій, які мають закласти основу для створення довготривалої місячної інфраструктури. Однією з таких демонстрацій стане експеримент PRIME-1 (Polar Resources Ice Mining Experiment 1). У його межах Athena візьме пробу речовини з місячних надр, після чого займеться пошуком у ній летких речовин. Встановлений на борту апарата бур, здатний брати зразки з метрової глибини.
Крім буріння місячної поверхні, Athena збиратиме дані про радіаційний стан. Вони допоможуть конструкторам зрозуміти, як краще захистити людей і обладнання від негативного впливу космічних променів.
Athena також висадить на Місяць цілий «десант» мікророверів. Один із цих апаратів під назвою Micro Nova Hopper теж побудований Intuitive Machines. Він оснащений двигунами, які дозволять йому переміщатися місячною поверхнею за допомогою стрибків. Після відокремлення апарат попрямує в подорож до т. зв. Кратера H — вирви завглибшки 20 м, яка розташована приблизно за 0,5 км від місця розрахункової посадки Athena. Її дно ніколи не освітлюється Сонцем. Там Micro Nova Hopper шукатиме сліди води та летких речовин.
Другим мікроровером на борту Athena є апарат MAPP, побудований компанією Lunar Outpost. Він займеться дослідженнями місячної поверхні, вимірюванням його температури та збором зразків реголіту. На його даху буде встановлено мініатюрний апарат розміром із сірникову коробку, який отримав вельми відповідну назву AstroAnt. Він займеться вимірюванням температури корпусу MAPP. Ці дані знадобляться розробникам космічної техніки.
І, нарешті, Athena також висадить на Місяць мікроровер Yaoki, побудований японською компанією Dymon. Апарат-колесо, чия маса становить лише 498 грамів, буде тестувати технологію переміщення місячною поверхнею.
Забезпечення стійкого зв’язку між мікророверами й Athena є одним із ключових завдань місії. У межах експерименту LSCS (Lunar Surface Communication System) компанія Nokia надала обладнання, яке дозволить розгорнути першу в історію 4G-мережу на Місяці. Вона має забезпечити більшу пропускну спроможність, ніж традиційні надвисокочастотні системи, що використовуються для космічного зв’язку. У Nokia сподіваються, що в майбутніх місіях ця технологія буде використана для забезпечення зв’язку між базами на місячній поверхні.
Athena і розташовані на його борту мікроровери будуть не єдиними апаратами, які вирушать до Місяця. Компанію їм складе кілька супутників-попутників, які вийдуть на орбіту навколо супутника нашої планети.
Один із них має назву Khon1. Його будуть використовувати для ретрансляції зібраних Athena та роверами даних на Землю. Другим апаратом-попутником стане Lunar Trailblazer, побудований компанією Lockheed Martin на замовлення NASA. Спочатку він мав вирушити до Місяця у складі іншої місії, але потім NASA змінила плани.
Маса Lunar Trailblazer становить 200 кг. Він призначений для пошуку та картографування покладів водяного льоду на Місяці, а також визначення мінералогічного складу його поверхні. Для виконання цих завдань Lunar Trailblazer оснащений двома інфрачервоними спектрометрами. Після відділення від Falcon 9, супутник продовжить політ за незалежною траєкторією. Апарат виконає кілька прольотів Місяця, після чого в липні 2025 року вийде на постійну орбіту навколо нього.
І, нарешті, до Місяця вирушить рекламний супутник Doge-1, побудований компанією Geometric Energy Corporation. Його створення і запуск були оплачені криптовалютою Dogecoin. 40-кілограмовий апарат оснащений зовнішнім екраном, на який виводитимуться реклама та логотипи. Їхні зображення потім транслюватимуть на Землю за допомогою встановленої на корпусі Doge-1 камери.
Усі перераховані вище апарати вирушать до Місяця. Однак на борту Falcon 9 також перебуватиме зонд під назвою Odin. Він попрямує до зовсім іншого небесного тіла — 100-метрового навколоземного астероїда 2022 OB5, який, як припускають, має металевий склад.
Odin був побудований компанією AstroForge, що займається розробкою технологій з видобутку корисних копалин у космосі. Його місія має демонстраційний характер і покликана продемонструвати можливості недорогих космічних апаратів. Вартість Odin становить 6,5 млн доларів, що зовсім небагато для міжпланетної місії. І це при тому, що при його створенні не обійшлося без проблем. Первісна версія Odin не пройшла вібровипробувань, через що AstroForge довелося відмовитися від послуг підрядника і самостійно перебудувати космічний апарат.
У грудні 2025 року Odin повинен буде виконати близький проліт 2022 OB5 і передати зображення його поверхні, які допоможуть визначити основні характеристики астероїда. Отримані дані потім будуть використані при підготовці наступної місії AstroForge під назвою Vestri. Вона повинна буде здійснити посадку на астероїд, після чого провести першу в історії демонстрацію технології видобутку корисних копалин у космосі.
Більше новин читайте на GreenPost.