Стрес переслідує нас майже щокроку. Невдачі та конфлікти на роботі, непорозуміння з друзями та близькими, неправильний режим сну та бідний раціон – все це виснажує нервову систему і робить її чутливою до будь-якого подразника.
Щоб дати раду цьому, потрібен комплексний підхід. Може вийти не відразу, але кожен крок наближає до бажаної мети. Сьогодні ви купили іграшку-антистрес на робочий стіл, а вже за кілька місяців — освоїли глибші техніки боротьби зі стресом. Розкажемо про найефективніші далі.
Спочатку реакція на стрес була еволюційною перевагою для наших предків. З його допомогою шанси швидко відреагувати та вижити зростали. Як це працює:
Проблема в тому, що у сучасних реаліях цей механізм працює у спотвореному вигляді. Якщо раніше подразником ставав хижак, інша небезпечна тварина, то зараз ми відчуваємо стрес через сварку з начальником, напружену атмосферу будинку, побутові неполадки. Вони також запускають механізм реакції на стрес, але не закінчують його. Таким чином, реакція, яка активізує окремі системи, а інші тимчасово пригнічує, дає збій. Вона активна не протягом хвилин, а триває днями та місяцями.
Хронічний стрес може стати причиною втоми та фізичного виснаження, депресії та вигоряння.
Найдієвіші способи, як правило, найпростіші. Їх можна без особливих проблем впровадити у повсякденне життя. Наприклад:
Комусь допомагають усвідомлені медитації чи звичайне глибоке дихання, монотонне в'язання чи плетіння прикрас, читання і навіть співи. При хронічному стресі важливим є відчуття безпеки та контролю. Створюйте навколо себе безпечний і комфортний простір, щоб почуватися краще.