Персоніфікована медицина існувала завжди. Про це нагадує заступник голови правління Всеукраїнського лікарського товариства Костянтин Надутий.
«Тибетські лами, до прикладу, спочатку не тиск міряють та anamnesis morbi збирають, а селять пацієнта у своїй оселі й вивчають його спосіб життя й стереотипи поведінки, особистість, скільки треба, й лише потім дають якісь поради з урахуванням того, що побачили й дізналися. Це може бути щось дуже просте, на кшталт звернути увагу на те, коли і як людина готується до сну і як у нього поринає», — розповідає лікар.
Він говорить, що коли більшість думає, що «лами» — це далеко й дорого, то має рацію, бо «нам треба тут і зараз». Костянтин Надутий пояснює, що сучасна альтернатива — стандартизація, але піднімає питання, чи є межі її ефективності, «чи її дієвість абсолютна, як це нам пропагують».
Лікар наголошує, що стандартизація і технології спираються на дослідження, які вказують лише на більшу ймовірність позитивного результату від певного втручання порівняно з іншим або з плацебо у пацієнтів, стан яких або захворювання ідентифіковані максимально вичерпно. Однак у житті «більша вірогідність» означає, що певній частині пацієнтів це цілком стандартизоване й доведено ефективне втручання не могло допомогти, але це наперед було не відомо, бо:
а) рандомізація (один із критеріїв доказових досліджень, який передбачає відбір учасників за певними ознаками) не передбачала врахування цього фактору;
б) діагноз не точний або й хибний;
в) коморбідність (наявність одного або декількох захворювань, окрім первинного — ред.) «плутає всі карти», ускладнює визначення пріоритетів і оцінку результату;
г) інші можливості були невідомі дослідникам або не розглядалися через різні причини, зокрема через складність застосування, необхідність особливих здібностей і навиків у лікаря/персоналу;
ґ) були можливості, які просто не вписуються в актуальну медичну доктрину стандартизації.
«Персоніфікація — це дорого й не всім може бути доступно. Тому світ і йде шляхом здешевлення стандартизованих втручань — створення ринку «медичних фастфудів» для всіх із ранжуванням за рівнем сервісу відповідно до доходів споживачів. Клініки й лікарів для реальних еліт навіть не рекламують, про них знають ті, кому воно треба. Прірва між першим і другим величезна й створює ризики для обох складових, але поки вони не очевидні,
Він висловлює побоювання, що еліта не усвідомить необхідності утримати й підтримати достатню кількість потенційно придатних лікарів і цілителів для відбору в царину персоніфікованої медицини й оволодіння нею, «раніше ніж штучний інтелект (якому, до речі, людина й людство в принципі може бути «по барабану») і нано-технології повністю замінять лікаря-людину, витіснять із професії, а практики всяких там «шарлатанів-цілителів» суворо заборонять».
Костянтин Надутий наголошує, що «стандарт-медицина в варіативній упаковці» має потужний потенціал витіснення альтернатив, який успішно реалізує в останні десятиліття.
Це небезпечно, чому ми отримали додаткове сильне підтвердження в стандартах, на які спирається стратегія подолання COVID-19, яка стандартизоване втручання вважає ціннішим за його результат, вважає лікар.
Також ми писали, що із 1 квітня наша робоча доба буде подовжена до 36 годин — лікар про запровадження обов’язкових е-рецептів.