Догори
Дати відгук

США не ділитимуться даними метеорозвідки: як це нас торкнеться?

Може вплинути на світові прогнози погоди та запобігання природним катаклізмам.

5 хв на прочитання5 годин тому
Фото: Digitaltrends.com Фото: Digitaltrends.com
Поділитись:

Американські військові з міркувань безпеки перестануть ділитися з метеорологами по всьому світу даними із супутників. Це вплине не лише на прогноз погоди, а й на запобігання наслідкам природних катаклізмів, розповідає Deutsche Welle.

Останніми роками у всьому світі почастішали екстремальні погодні явища: сильні дощі, грози, урагани, тривала посуха — що призводить до неврожаїв, повеней, лісових пожеж тощо. У їх запобіганні дедалі важливішою стає роль метеорології. Адже збитки та кількість потенційних жертв природних катаклізмів можна зменшити, якщо прогнози погоди максимально точні. Для цього необхідно зібрати багато різних специфічних даних, однак нині вони стають дедалі менш доступними. Однією з причин є рішення Міністерства оборони США з кінця липня 2025 року припинити публічне надання метеорологічних даних з деяких супутників з міркувань кібербезпеки — про це заявило Національне управління океанічних та атмосферних досліджень (NOAA). Спочатку передбачалося зробити такий крок наприкінці червня, але після протестів рішення відклали на місяць. Варто зазначити, що воно офіційно не пов'язане зі скороченням бюджету чи кількості службовців у держустановах США, яке проводить президент Дональд Трамп.

Яких даних не вистачатиме в майбутньому?

Той факт, що прогнози погоди не завжди точні, пояснюється не компетенцією метеорологів, а складністю самої теми.

«Наша атмосфера — це так звана «хаотична система», в якій найменші відмінності в температурі, тиску та напрямку вітру, нехай навіть із затримкою, можуть чинити серйозний вплив навіть на вельми віддалені місця на планеті», — розповів метеоролог Петер Кніпперц з Інституту технологій у Карлсруе (KIT). Через рішення США передусім будуть відсутні супутникові дані про атмосферу Землі й океани. Ці дані, частина з яких надходить у режимі реального часу, можуть попереджати про шторми чи урагани, що наближаються, й оперативно повідомляють про стан льодів у полярних регіонах і зміни в кліматі. З 1960-х років Defence Meteorological Satellite Program (DMSP), оборонна метеорологічна супутникова програма, аналізує дані про погоду в усьому світі для збройних сил США. Наразі в рамках цієї програми активні лише три супутники. Це  така собі метеорологічна супутникова розвідка, котру здійснюють Повітряно-космічні сили США. Керують програмою DMSP на американській авіабазі в штаті Небраска. Щодня DMSP повинна збирати та поширювати дані про хмарність по всьому світу, а також про океанографічні та геліогеофізичні параметри довкілля.

«Програма використовується для стратегічного та тактичного прогнозування погоди, допомагаючи збройним силам США планувати операції на морі, суші та в повітрі», — йдеться на її сайті. Для метеорологів особливо важлива система Operational Linescan System (OLS) — операційна система лінійного сканування. Радіометри, що є її частиною, двічі на добу відстежують глобальний розподіл хмар і їхню температуру. Дуже цінні дані надає також Sensor Microwave Imager Sounde — короткохвильовий радіометр, призначений для дистанційного зондування Землі та використовуваний для вимірювань температури повітря, вологості й інших атмосферних параметрів. Усі ці вельми специфічні та важливі супутникові дані раніше обробляв Fleet Numerical Meteorology and Oceanography Center — оперативний центр ВМС США, який надає метеорологічну й океанографічну підтримку американським збройним силам, а останнім часом також надавав їх науково-дослідним установам та цивільному сектору. Ці дані щодня застосовувалися для складання прогнозу погоди. З кінця липня цього більше не буде.

На що вплине нестача даних?

Метеорологи, дослідники, що займаються кліматом, і багато інших науковців зараз активно працюють над пошуком альтернативи та намагаються змінити свої розрахункові моделі таким чином, щоб вони працювали без американських даних про погоду. 

«Для експертів відсутність даних означає втрату статистично вимірюваної точності прогнозів, оскільки інформація про температуру та вологість дуже сильно впливає на прогнози погоди», — розповів метеоролог Петер Кніпперц.

Національний центр даних по снігу та льоду (NSIDC) — не єдиний, хто висловив занепокоєння у зв'язку з припиненням надання США даних метеорозвідки — в майбутньому він планує отримувати дані про морські льоди з японських супутників. Точна інформація про стан арктичних льодів надзвичайно важлива для міжнародного судноплавства. Адже залежно від кількості та товщини льоду в морі визначаються курс суден і найбільш економічний маршрут. Дослідники, які вивчають урагани, також стурбовані відсутністю в майбутньому доступу до даних американської метеорологічної розвідки — адже наближається сезон ураганів в Атлантиці. NOAA стверджує, що відсутність інформації, якою діляться американці, не вплине на точність прогнозів і запобігання ураганам, оскільки супутники, що залишилися, зможуть в майбутньому надавати відсутню інформацію.

Однак експерти, особливо з бідних країн, побоюються, що заповнити цю прогалину буде неможливо. Особливо в тих регіонах, де метеорологічні дані, як і раніше, передавалися вручну, інформація, що надається американськими військовими, надавала велику допомогу в складанні прогнозів погоди.

Американська обсерваторія на Гаваях також буде закрита

Згідно з повідомленнями американської преси, обсерваторія Мауна-Лоа на Гаваях також буде закрита. Вона збирає важливі дані про склад та зміни в атмосфері Землі з 1958 року. Однак її закриття, ймовірно, не пов'язане з міркуваннями безпеки. Оскільки на Гаваях досліджують значне збільшення вмісту вуглекислого газу в атмосфері та документують пов'язані з цим зміни клімату, а США вийшли з Паризької угоди щодо захисту клімату, то за цим найімовірніше криються політичні міркування.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.