Народний депутат України від партії «Слуга народу», голова Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова, яка уславилася своєю нещодавньою заявою про «неякісних дітей» і низкою непопулярних законодавчих ініціатив (підвищення пенсійного віку тощо), внесла на розгляд Верховної Ради новий законопроєкт. Цього разу «Про внесення зміни до Цивільного кодексу України щодо забезпечення прав осіб на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю».
У документі зокрема йдеться про те, що "...фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я фізичній особі, зобов'язана у повному обсязі відшкодувати потерпілому недоотриманий дохід, втрачений ним внаслідок нанесеної шкоди життю та здоров’ю, наслідком чого є втрата чи зменшення працездатності за весь час його недоотримання, а також відшкодувати додаткові витрати, викликані проходженням повного курсу лікування".
Таким чином, Галина Третьякова пропонує тому, з чиєї вини постраждало чиєсь здоров’я, у повному обсязі відшкодувати і недоотриманий внаслідок втрати працездатності дохід, і додаткові витрати на лікування, реабілітацію, протезування, сторонній догляд тощо.
Наталія Мазніченко, юрист-аналітик, вважає, що формулювання в тексті цього документу завуальовані. З них можна зробити висновок, що всі заходи з реабілітації пропонується перекласти на особу, з вини якої сталося каліцтво. На неї ж хочуть перекласти обов’язок виплачувати фінансове утримання потерпілому.
«Фактично перекласти на винуватця виплату пенсій з інвалідності внаслідок втрати працездатності у зв’язку із каліцтвом, — сказала Наталія Мазніченко у своєму коментарі GreenPost. — А якщо винна особа неплатоспроможна, то що, держава вмиває руки? І людина залишається покаліченою і без хоча б якоїсь пенсії з інвалідності...»
Юристка вважає, що зазначений законопроєкт потрібно розглядати в комплексі з іншими законодавчими змінами, зокрема, в трудовому законодавстві.
«Замість "заробітної плати" буде "недоотриманий дохід", — говорить вона. — "Недоотриманий дохід", "втрата працездатності" – це терміни для встановлення інвалідності. Зараз є пенсія з інвалідності, внаслідок профтравми, яка сплачується з фонду соцстрахування від нещасних випадків, тобто з податків. І пенсія з інвалідності внаслідок втрати працездатності, тобто втрати здоров’я, зокрема й у зв’язку з каліцтвом. І ця пенсія сплачується державою».
Крім того, стверджує експертка, держава хоче уникнути відшкодувань внаслідок поствакцинальних ускладнень та клінічних випробувань, поклавши цю відповідальність на лікарні та лікарів.
«Кабмін буде визначати порядок примусу до медвтручання, лікарі це робитимуть, а в разі чого фінансову відповідальність понесе не держава, а лікар чи лікарня. Тільки питання: а з яких коштів? Де ці лікарі та лікарні їх візьмуть?»
Раніше ми розповідали, що Кабмін хоче дозволити медичне втручання без згоди батьків.