Спати можна менше: науковці переглянули найкращу тривалість сну

2 хв на прочитання03 Листопада 2023, 07:32
Фото ілюстративне

Коротка тривалість сну слабо пов'язана з погіршенням стану мозку у здорових дорослих.

Науковці досі не дійшли до однозначного висновку про те, наскільки кількість сну пов'язана зі здоров'ям мозку і чи існує причинно-наслідковий зв'язок між ними. Група дослідників з Університету Осло (Норвегія) спільно з науковцями з Данії, Швеції, Іспанії, Великої Британії, Німеччини, Швейцарії та США вирішила дослідити це питання. Їхня наукова стаття була опублікована в науковому рецензованому журналі Nature Human Behaviour.

Дослідники нагадали, що стан мозку включає безліч параметрів, включаючи швидкість атрофії кори мозку при старінні. Цей процес призводить до зменшення обсягу коркової речовини на 15-20 %. Ця атрофія може прискорюватися при зниженні когнітивних функцій, розвитку хвороби Альцгеймера та серцево-судинних захворювань. Тимчасом менший рівень атрофії пов'язаний зі здоровим способом життя.

Проте комісія журналу Lancet з профілактики деменції й експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я не вважали докази ролі сну в нейродегенерації досить переконливими, щоб включити його до 12 потенційних факторів ризику.

У ході нинішнього дослідження науковці проаналізували результати МРТ головного мозку 3893 жителів Європи та США віком від 20 до 89 років. Діагностику проводили у середньому тривалістю 2,51 року (максимум — 11,2 року). Окрім того, враховували індекс маси тіла, рівні доходу й освіти, а також наявність симптомів депресії. У своєму додатковому аналізі вони включили 51 295 результатів МРТ більше ніж у 47 тис. учасників. Деякі люди також пройшли генетичний аналіз для подальшого вивчення зв'язку між сном і станом мозку.

Тривалість сну, виміряна за допомогою Піттсбурзького індексу якості сну, Каролінського опитувальника й інших методів анкетування, в середньому залишалася стабільною у учасників дослідження — сім годин протягом життя, тобто на рівні чи менше рекомендованої норми. Ці дані були порівняні з результатами кортикального аналізу, зокрема товщини кори мозку.

У підсумку науковці прийшли до висновку, що коротка тривалість сну слабо пов'язана з погіршенням стану мозку у здорових дорослих, а сон тривалістю менше семи годин корелює з найбільш сприятливим його станом.

Тимчасом до 15 % випадків деменції при хворобі Альцгеймера пов'язані з поганим сном: фармацевт розповідає, як спати з користю.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: