Сьогодні в Україні відзначають Всесвітній день ґрунтів

2 хв на прочитання05 Грудня 2022, 13:37

Родючими українські землі робить речовина органічного походження під назвою гумус

Сьогодні, 5 грудня, відзначають Всесвітній день ґрунтів.

Ґрунт – це поверхнева плівка товщиною у півтора-два метри за радіуса земної кулі 6000 кілометрів. Проте, як зазначав В.В. Докучаєв, «ґрунт – це четверте царство природи».

День ґрунту повинен об’єднувати людей у світі для загальної справи – захист наших ґрунтів від виснаження, руйнації, деградації, а також для відтворення їх родючості. Це нелегка і разом із тим благородна справа. Ґрунт справедливо називають головним багатством держави та планети. Проте в усіх частинах світу деградація ґрунтів є швидко зростаючою проблемою. Близько 33 відсотків ґрунтів у всьому світі вже піддалися деградації внаслідок процесу урбанізації. Додаткову загрозу представляють ерозія ґрунтів, виснаження поживних речовин в ґрунтах і їх засолення, висихання і забруднення. Ґрунт – це природний ресурс, який нелегко піддається відновленню. Екологічно раціональне використання ґрунтів повинне стати пріоритетним завданням для усіх.

Родючими українські землі робить речовина органічного походження під назвою гумус. Згідно з міжнародною класифікацією, чорноземом вважається земля, яка містить гумус в обсязі від 4% до 16%. В українських чорноземах, за даними Інституту здоров'я рослин, кількість гумусу за останнє сторіччя знизилася з 12% до 3-4%. Як бачите, українські чорноземи вже не такі "чорноземи". Особливо швидко виснажуються ґрунти за останні 5 років.

Аграрний сектор дає країні 14% ВВП і більше 40% валютної виручки. Прості попередні розрахунки показують, що наші легендарні чорноземи через недовнесення необхідних добрив в 2019 році дадуть урожай на 5% менший, ніж у нинішньому, а це мільярди гривень недоотриманого доходу для аграріїв, втрати експортної виручки, податків і ВВП для держави.

Щоб український чорнозем залишався цінним національним ресурсом, аграрії й кожний українець, що працює на землі, мають змінити своє відношення до нього. Віра у міф, що українські чорноземи у будь-якому випадку дадуть врожай, загрожує зовсім неміфічними збитками.

Використано матеріали biz.nv.ua

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: