Очисні споруди, збудовані на території Угорщини спеціально, щоб затримувати сміття, не можуть впоратися з кількістю сміття. За останні роки з Тиси та її заплави Угорщина «виловила» понад 180 тонн пластикових відходів із Закарпаття. Про це повідомляє Асоціації управління відходами (АУВ).
«Декілька днів дощу і повноводні ріки Закарпаття понесли до ЄС тонни сміття з гірських сіл. Стихійні сміттєзвалища з місцевої проблеми стали міжнародною... Офіційні листи із проханням розібратися з проблемою вже неодноразово надсилали й уряд, і президент Угорщини. Але навіть штрафні санкції не лякають українських чиновників — проблема ніяк не вирішується», — йдеться у повідомленні.
Централізований збір сміття на Закарпатті (втім, як і на більшій території країни) налагоджений украй погано, переробки майже немає, умов для облаштування полігонів у гірській місцевості немає, тому стихійні сміттєзвалища виникають повсюди.
«Лише протягом року їх виявили 86 на берегах річки Тиса. У багатьох гірських селах мешканці навмисно виносять сміття на берег, щоб «вода його забрала». В Рахові, географічному центрі Європи, за 20 м від русла Тиси утворилася 8-метрова сміттєва гора. Її довжина — 300 метрів і, напевно, удвічі більша ширина. Тонни пластику, що мали би бути на заводах вторинної переробки, псують не тільки краєвиди Карпат, а й повітря та ґрунтові води», — зазначили в АУВ.
У разі підняття рівня води, відходи потрапляють у ріки. Це сміття чіпляється за повалені дерева і в руслі поступово утворюються величезні сміттєві острови. Їх десятки на кожній річці.
Зазначається, що загони спецпризначення ДСНС змушені періодично розчищати русла гірських рік. У ДСНС пояснюють, що через ці завали паводки неминучі. Адже фактично заблокована нормальна спроможність протоку русла.
Нагадаємо, що на Закарпатті біля річок виявили рекордну кількість сміттєзвалищ.