Догори
Дати відгук

Словаччина обговорює з Баку постачання газу через Україну: ось у чому полягає план

І наскільки це можливо.

2 хв на прочитання30 Грудня 2024, 00:36
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

На тлі наближення терміну дії контракту між «Газпромом» і «Нафтогазом» про транзит російського газу через територію України до ЄС європейські країни продовжують шукати шляхи для збереження можливості закупівель, розповідає Deutsche Welle з посиланням на інформацію агентства Bloomberg.

За інформацією журналістів, словацька компанія Slovensky Plynarensky Priemysel (SPP) зокрема веде переговори з державною нафтовою компанією Азербайджану SOCAR. Передбачається, що азербайджанська компанія могла б закуповувати потрібні об’єми газу в «Газпрому», а потім постачати їх європейським покупцям.

Зі свого боку, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан також пропонував зробити пунктом продажу російського газу фізичний кордон між Росією й Україною, що передасть право власності на газ європейським покупцям і зобов'яже Україну забезпечити транзит відповідно до її угоди про вільну торгівлю з ЄС.

Раніше SPP та її компанія — оператор газових мереж Eustream AS, а також угорська MOL Hungarian Oil and Gas Plc., торгові асоціації та великі промислові споживачі з Австрії й Італії закликали президента України Володимира Зеленського дозволити продовжити постачання через Україну на нинішньому рівні 15 млн м3 на рік.

Україна виступає проти постачання російського газу через свою територію в будь-якому вигляді. Своєю чергою президент РФ Володимир Путін, коментуючи можливість передачі контролю над транспортуванням газу через Україну європейським компаніям, заявив, що у «Газпрому» контракти тривалі — «до 2035-го, до 2049 року».

«І для того, щоби змінити ситуацію, пов'язану із транзитом, треба розкривати ці контракти. Це складна процедура дуже важкою, нерозв'язною», — додав Путін. При цьому він виключив можливість продовжити контракт на транзит газу через Україну «за три-чотири дні» до його закінчення.

До вторгнення в Україну в лютому 2022 року Росія була головним постачальником газу в ЄС, забезпечуючи понад 40 % імпорту. Після початку війни та скорочення постачання Європа почала активно шукати можливості, щоб відмовитися від російських енергоносіїв. У 2023 році на російський газ припадало близько 8 % імпорту ЄС.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.